צריך עדכון פלאש לחצו כאן
 
 


 
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון *
 
 
> התקף חרדה מגיע בפתאומיות ומשום מקום

אדם הנמצא בהתקף חרדה חווה אותו כאירוע קשה, שלעתים קרובות ניתן להתבלבל בינו לבין התקף לב. ההתקף מלווה בתחושות פיזיות חזקות ורגשות עוצמתיים, לרוב הוא קצר ונמשך בין מספר דקות לשעה.

איך תדע אם אתה בהתקף חרדה?
לעיתים כל הסימנים באים לידי ביטוי ולעיתים רק חלקם.

  • קוצר נשימה, דופק מואץ ותחושת מחנק הגורמים לעיתים לכאבים בחזה, אתה חושש שעוד רגע תחטוף התקף לב.
  • לפעמים אתה מזיע ורועד כאילו אתה סובל מחום גבוה. נוקשות בשרירים, פעילות יתר של הקיבה והמעיים שגורמת לכאבי בטן, שלשולים ובחילות. יתכן שיש לך צורך לרוץ לשירותים בתדירות גבוהה.
  • אתה סובל מנדודי שינה. לוקח לך המון זמן להירדם, אתה מתעורר הרבה באמצע הלילה וחווה חלומות רעים. אתה חש שתחושות אלו קשות ובלתי נסבלות וזה מבהיל עד כמה אתה לא מצליח לשלוט על הגוף שלך ולהפסיק אותן.
  • רגשות של התקף חרדה-  תחושת מצוקה, פחד, ייאוש, חוסר אונים ודאגה. לעיתים יש חשש מאובדן שליטה ומשיגעון. פעמים רבות, רגשות אלו מפתיעים אותך בעוצמתם ומטלטלים אותך.
  • מחשבות של התקף חרדה- "אני הולך להשתגע", "אני חוטף התקף לב", "אני הולך למות".

ישנם סוגי חרדה רבים:
חרדת מבחנים, חרדת טיסה, חרדה ממקומות סגורים, חרדה ממקומות הומי אדם (קישורים) ועוד...
כל אלו הם פחדים לא רציונאליים, שאין בהם איום ממשי. החרדות הללו מפריעות לתפקוד היומיומי שלך ולאיכות חייך. טיפול קצר בחרדה (קישור) יוציא אותך ממעגל הסבל ותשוב במהרה לחיים רגילים.

צור קשר לתיאום שיחת היכרות– צעד ראשון ליציאה ממעגל החרדה והטראומה« חזרה למאמרים

תגובות


1.מונא יוסיף

אני יש לי חבר שמסבר לי מדי פעם על התקפי חרדה וכל הסימנים שרשומים למעלה אבל הוא לא משתכניע שהוא צריך לטפל לפי דעתו זה נעלם לבד אבל זה יותר מחמיר אפילו הגיע למצב של מחשבות שמישהוא רוצה להרוג אותו להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
2.זיו סופר

מונא יוסיף שלום, הדאגה שלך לחברך היא בהחלט מוצדקת. מכיוון שאתה מתאר מחשבות שמישהו הולך להרוג אותו עולה בי חשש שלא מדובר בחרדה אלא בבעיה רצינית יותר של מחשבות שווא ואולי מחשבות רדיפה. במקרה זה אני ממליץ שחברך יפנה לפסיכיאטר בהקדם האפשרי.


3.שני

שלום אני שני והיו לי בחצי שנה האחרונה כמה וכמה התקפיי חרדה לי זה נראה עקב מעבר מקום מגורים שעברתי לגור עם החבר שלי איך אני מטפלת בזה?!!! להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
4.זיו סופר

שני שלום, צעד ראשון וחשוב בהתמודדות הוא המודעות לסיבה שבגללה את בחרדה. את כותבת שהתקפי החרדה קורים עקב המעבר למגורים משותפים עם בן זוגך. מעברים בכלל ובוודאי למגורים משותפים עם בן זוג עלולים לעורר חרדה, לצד התרגשות. ברצוני לשאול מה המשמעות של המעבר מבחינתך? אילו מחשבות מעוררות חשש וחרדה עולות בך? לעתים מעבר למגורים משותפים מסמל התקדמות ביחסים, מחויבות גדולה יותר, לעתים קיימת ציפייה של אחד מבני הזוג או של הסביבה למיסוד הקשר וכד'. האם את רגישה וחושבת אחד או יותר מדברים אלו? האם ישנם דברים אחרים או נוספים?


5.אבי חלפון

היי זיו, אני סובל מטינטונן באוזניים, עשיתי את כול הבדיקות באוזניים ובה׳ הכול בסדר. יש מצב שזה מחרדה? והאם יש פיטרון לזה?? להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
6.זיו סופר

אבי שלום, לטינטון יכולות להיות סיבות רבות כגון חשיפה לרעש חזק במיוחד, גידולים או פגיעה בעצב השמיעה, פגיעת ראש וכד'. סיבה נוספת לטנטון, או צלצול באוזניים, היא חרדה. חרדה יכולה לשלוח את האיתותים הלא נכונים אל המוח, וזה משפיע על הגוף בדרכים שונות. צלצול אוזניים עלול להיות אחד הסימפטומים הגופניים של חרדה מתוך שלל סימפטומים גופניים אחרים המופיעים במצבי לחץ וחרדה. מחקרים שנערכו כדי להבין את הקשר בין טינטון וחרדה הראו כי קיים קשר חיובי בין השניים. הוכח כי חרדה אינה רק עלולה לעורר טינטון, אלא גם עשויה לדרדר אותו. במקרה שבו הטינטון אכן נובע מחרדה, הטיפול למעשה מתמקד בחרדה עצמה ומתבצע בשיטות ממוקדות חרדה כגון EMDR.


7.שני

היי זיו... כשכתבתי שזה עקב מעבר מגורים זה רק מה שנדמה לי כי לא היו איזה שהם אירועים מיוחדים חוץ מזה אני מאוד שלמה עם ההחלטה לעבור לגור יחד... הייתה איזה שהיא תקרית שזו בעצם הפעם הראשונה שהייה לי התקף חרדה וזה ששתיתי יותר מידיי קיבלתי את זה ממש לא טוב יכול להיות שנשארה לי איזה שהיא טראומה? להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
8.זיו סופר

שני, את מעלה דבר מאד חשוב והוא הקשר בין אלכוהול וחרדה. אצל חלק מהאנשים, שתיית אלכוהול וכן שימוש (גם אם חד פעמי) בסמים אחרים בהחלט יכול לעורר התקף חרדה. אלכוהול הוא סם מדכא - הוא מדכא את מערכת העצבים שאחראית על המחסומים וההגנות שלנו. לכן אנו עשויים להרגיש משוחררים יותר (ללא מחסומים)אך עלולים לחוות התקף חרדה (ללא הגנות). התקף חרדה בהחלט יכול להוות אירוע טראומתי בפני עצמו שלאחריו עלולים להופיע מעין פלאשבקים (Flashbacks) או חוויה חוזרת של החרדות. על פי רוב, בזמן התקף חרדה, החוויה הנצרבת בתודעה היא של פחד עז, חוסר אונים ואיבוד שליטה. מצב זה דומה לחוויה בזמן אירוע טראומתי. לאחר ההתקף, המוח מנסה לעבד את חוויית הטראומתית ללא הצלחה ולכן החרדות מופיעות שוב ושוב. בהמשך ישיר למה שכתבתי, בטיפול אני מתייחס להתקפי החרדה כאירועים טראומתיים ובאמצעות שיטת EMDR מסייע למטופל לעבד את החוויה ולהכניסה למגירת הזיכרונות הלא נעימים. כמובן שבתחילת הטיפול אנו מבררים היטב את סיבת החרדות וזאת כדי לאפשר עבודה ממוקדת ויעילה.


9.חיים

יכול להיות שאלכוהול וחשיש גורם להתקף חרדה שממש חשבתי שאני הולך להשתגע ? להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
10.זיו סופר

חיים שלום, התשובה היא בוודאי!!! ישנם אנשים ששתיית אלכוהול או עישון סמים (גם בשימוש חד פעמי) עלול לגרום להם להתקף חרדה ואף להתקף חריף. חשוב לזכור שאלכוהול ובוודאי חשיש הם חומרים פסיכו-אקטיבים, כלומר משפיעים על המוח וכתוצאה מכך נגרמים שינויים זמניים בהכרה, בתפיסה, במצב הרוח או בהתנהגות. עקב השינויים הנ"ל יכולות לעלות מחשבות שליליות לא רציונליות ורגשות עזים של פחד, לחץ וחרדה. פעמים רבות בהתקף חרדה ובוודאי בהתקף שנגרם בעקבות שימוש בסמים עולה תחושה של "אני הולך להשתגע". התחושה נובעת מהחוויה החזקה של איבוד השליטה וחוסר האונים. אני מפנה אותך גם לתגובתי הקודמת לשאלתה של שני בה כתבתי על הסת המחסומים וההקשר להתקף חרדה.


11.מאיה

היי אני מאיה אני בהריון השני שלי בחודש שמיני במוצא''ש הרגשתי סחרחורות והם נעלמו מעצמן ביום רביעי הרגשתי סחרחורת בהתחלת שעות הצהריים ואז החל להופיע אצלי קשיי נשימה לחץ בחזה בצד ימין וחוסר שקט לא יכלתי לשבת פשוט היסתובבתי בבית מצד לצד זה התקף חרדה? להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
12.זיו סופר

מאיה שלום, לא הייתי ממהר לתייג את תחושות הגוף שלך כחרדה. ייתכן שהסחרחורות, קשיי הנשימה והלחץ בחזה קשורים להריון, את הרי בשלבים מתקדמים מאד של ההיריון והגוף עובר שינויים פיזיים והורמונאליים. ייתכן שהתחושות הגופניות קשורות למצב גופני אחר שלא קשור לחרדה. האם בעבר סבלת מחרדות? האם במקביל לתחושות הגוף עלו גם רגשות של חרדה: חוסר אונים / חשש / מתח נפשי. האם הרגשת שאת מוטרדת באופן מיוחד? ודבר נוסף חשוב, מה קדם לתחושות הגוף שתיארת? האם קרה משהו בסמוך לכך? אשמח אם תרחיבי את התיאור כך שאוכל להתייחס בצורה מדויקת יותר לשאלתך החשובה.


13.מאיה

אף פעם לא הובחנתי כסובלת מחרדות...קרה פעם שנסענו לבקר מישפחה ןהיו המון ילדים והרבה אנשים היה רעש גם הנסיעה לשם(ירושליים)הייתה ארוכה ופשוט התחיל להיות לי כאב ראש קשיי נשימה בכיללא סיבה רציתי לברוח מהרעש הזה בעלי לקח אותי סיבוב עם כוס מים קוביות קרח ולימון ואחרי שעה זה עבר אין לי מושג מה זה היה...וכן הרגשתי לחץ ומתח לא יכולתי לתפקד בצורה כזאת שצלחת שהייתה על השולחן לא יכלתי להרים אותה קראתי כאן שאנשים שמקבלים התקף חרדה חושבים שהם מישתגעים וגם אצלי עברה מחשבה כזאת לרגע..מה שקדם לעיניין זה יום לפני הייתה לי שיחה עם בעלי על המצב הכלכלי של מה מו ואיך ממשיכים...אני יציין עוד משהו שאני בבית כבר חצי שנה...אולי יש לזה קשר...תודה רבה! להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
14.זיו סופר

מאיה, על פי מה שאת מתארת ייתכן שמדובר בחרדה. אני רוצה להיות זהיר, כמו שכתבתי בתשובתי הראשונה, עקב ההיריון והשינויים ההורמונאליים הקשורים בו. עם זאת, את מתארת מצב מתמשך שבו את בבית ואני מניח שיש לכך השפעה על מצבכם הכלכלי בנוסף לקושי הרגשי שבמצב הזה (מדברייך לא ברור מדוע את בבית - האם זה קשור להריון או קיימת סיבה אחרת?). כמו כן, את מתארת שיחה לא פשוטה בינך ובין בעלך על המצב הכלכלי. מצב כלכלי בוודאי יכול להוות גורם לחץ, בוודאי כאשר מחכים לעוד ילד שיביא להוצאות נוספות. גם המקרה הראשון אותו תיארת, שהתרחש באירוע המשפחתי, נשמע כהתקף חרדה. מה שיכול להיות שתחושות הגוף לא הגיעו עקב חרדה אלא עקב הנסיעה עצמה אך בעקבות התחושות הלא נעימות עלתה החרדה. לא פעם, אני פוגש בקליניקה מטופלים שהחרדה מתעוררת עקב תחושות גוף לא נעימות. אז מתחילות מחשבות כמו "משהו לא בסדר אצלי...." "בטח יש לי משהו בגוף...." "למה הגוף מתנהג כך?!" וכו'. אותן מחשבות ותחושת חוסר האונים מעוררות את החרדה, דבר שמגביר את תחושות הגוף הלא נעימות. בכל אופן, גם אם תחושות הגוף נובעות מחרדה או להיפך שהחרדה נובעת מהתייחסות מוטעית לתחושות הגוף, במקרה שלך לא הייתי רץ לקבל טיפול. אני ממליץ לחכות לאחר הלידה - זהו זמן של שינויים רבים ובוודאי שבחודשים הראשונים לא תהיי פנויה פיזית ורגשית. אני מזמין אותך לפנות אלי שוב בעוד מספר חודשים דרך האתר או בטלפון ונבדוק שוב את הצורך בטיפול. את יכולה להירשם לסדרת הוידיאו-טיפים ולקבלם ללא עלות אלייך למייל, הם בהחלט יכולים לסייע לך.מאחל לידה קלה.


15.

שלום וברכה, ברצוני לציין שכל תופעות שציינו למעלה התקיימו אצלי.. עליי לציין שתחושות והרגשות שונות החלו אצלי עוד לפני כשנתיים וחצי,מיד לאחר לידת בני הבכור...הרגשת דיכדוך..חיפוש ריגושים כל הזמן..חוסר יכולת להישאר לבד...אך הדחקתי את רגשות אלו במשך השנים. לאחרונה לפני כחודש התקים אצלי ההתקף לפי התיאורים ועכשיו בשבוע האחרון הוא קורה כל יום ,כמה פעמים ביום... איך אוכל לטפל בזה..אני מרגישה שאני מגיעה למצב של חוסר שליטה...והאם זה קשור לתיאורים שתיארתי לך שהיו לי לפני כשנתיים וחצי ולאורכם...? אשמח לתשובתך בהקדם... להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
16.זיו סופר

שלום, בהחלט יכול להיות שהתקפי החרדה שאת חווה כעת קשורים לחרדה ולדכדוך שחשת לאחר הולדת בנך. בנוסף, ייתכן ששתי התקופות בהן חווית חרדה, הן לפני שנתיים וחצי והן כיום, קשורות בצורה כלשהי (כנראה לא מודעת) לתקופה קודמת בחייך. בטיפול בשיטת EMDR, שזו שיטה פסיכולוגית יעילה וממוקדת לטיפול בחרדה, ראשית אנו מבררים את ההקשרים הללו כדי שנוכל לטפל בבעיה מהשורש. כפי שקראת במאמר ובוודאי את גם חווה זאת, החרדה באה לידי ביטוי בתחושות פיזיות לא נעימות, חזקות ואף קשות. כמטפל EMDR אני מתייחס לתחושות אלו כאל זיכרונות גופניים - אירועים וחוויות שהגוף זוכר אך המוח לא. הזיכרון הגופני שלנו הוא קדום יותר וחזק יותר (כנראה שהגוף זוכר תחושות עוד בהיותנו ברחם). לעיתים קרובות, חרדה שאנו חווים בהווה קשורה ל- ונובעת מ- זיכרונות קדומים. בטיפול אנו מגיעים לאותם זיכרונות דרך תחושות הגוף, מעבדים אותם מן היסוד וכך משתחררים מהחרדה.


17.לינוי

שלום זיו, האם אפשר להתגבר על חרדות/התקפי חרדה בדרכים אחרות, או רק בעזרת פסיכיאטר? להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
18.זיו סופר

לינוי שלום, במקרים רבים ניתן להתגבר על החרדה ועל התקפי החרדה בטיפול פסיכותרפי ממוקד. טיפול מסוג זה לא כולל תרופות אלא מתבצע באמצעות שיטות טיפול מוכחות ויעילות לטיפול בחרדה, לדוגמא שיטת EMDR. הטיפול בא לפתור את בעיית החרדה מהשורש ויעילותו מאד גבוהה. מחקרים מראים על הצלחה של קרוב ל- 80% כאשר השינוי מחזיק מעמד שנים רבות. למרות זאת, ישנם מקרים בהם החרדה גבוהה מידי ולכן הטיפול הפסיכותרפי לא יעיל אלא בליווי טיפול תרופתי. החרדה הגבוהה בה שרוי האדם גורמת לו כל הזמן להיות עסוק בהווה וב"כיבוי שריפות" ולא מאפשרת חקירה עמוקה יותר ומניעת השריפה הבאה. הטיפול התרופתי מוריד את רמות החרדה וכך מאפשר לבצע תהליך רגשי מעמיק ולהגיע לשורשי הבעיה. מחקרים רבים מראים שטיפול תרופתי משולב עם טיפול פסיכותרפי ממוקד בחרדה מביא לתוצאות הטובות ביותר.


19.אביבית

זיו שלום. כתבתי לך בעבר שהיה לי התקף חרדה (פאניקה) וזה בעקבות מחלה של בעלי- ההתקף היה עם כל הסימפטומים הקשים), אבל זה עבר,מה שאני מאד הייתי רוצה לדעת מאיזה מקום זה בא ?האם מהתת מודע האם יש בנפש מקום אחר או אולי זה לא קשור לנפש בכלל, לא הצלחתי לקשר בין ההתקף ובין כל ארוע טראומתי שקרה לי בחיים המלווים עם תגובות פיזיולוגיות. בתודה להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:

20.זיו סופר

אביבית שלום, ייתכן שהתקף החרדה החריף שחווית קשור באופן ישיר למחלתו של בעלך. מחלה, ובוודאי מחלה קשה, וגם תהליך הריפוי (לדוגמה, טיפולים כימותרפיים, או ניתוח) של אדם קרוב אלינו הם בד"כ אירועים, או תקופת חיים, מלחיצים מאד ועלולים להוות אירוע טראומתי בפני האדם המלווה, המסייע או המטפל (caregiver). בעקבותיהם עלולים להתפרץ התקפי חרדה. בנוסף לקשר הישיר בין התקף הפניקה למחלה, ייתכן וקיים קשר עקיף, לא מודע, בין התקף החרדה לאירועים מהעבר. הם אינם צריכים להיות עוצמתיים כמו המחלה של בן זוגך. לעיתים הם אירועים מתמשכים, יחס של הסביבה אלינו, תקופה מוקדמת, בילדות וכד'. אנו לא זוכרים זאת אך משהו נצרב בנו. פעמים רבות, המידע הלא מודע הזה יכול להישלף דרך הזיכרון הגופני שלנו. קצרה היריעה מלפרט כיצד עושים זאת, אך זהו אחד השלבים הראשונים בטיפול EMDR. כפי שכתבתי בתשובה 18: "כמטפל EMDR אני מתייחס לתחושות אלו כאל זיכרונות גופניים - אירועים וחוויות שהגוף זוכר אך המוח לא. הזיכרון הגופני שלנו הוא קדום יותר וחזק יותר (כנראה שהגוף זוכר תחושות עוד בהיותנו ברחם). לעיתים קרובות, חרדה שאנו חווים בהווה קשורה ל- ונובעת מ- זיכרונות קדומים. בטיפול אנו מגיעים לאותם זיכרונות דרך תחושות הגוף, מעבדים אותם מן היסוד וכך משתחררים מהחרדה". להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:

21.דפי

היי זיו, עד לאחרונה חוויתי רק התקפי חרדה ליליים אשר הערו אותי כמעט מידי לילה מתוך שינה, תוך כדי צעקות שלי ודופק מהיר מאד. בימים האחרונים אני חשה בדופק מהיר ולחץ בחזה גם בשעות היום (בנוסף להתקפים בלילה) ואני מרגישה שקשה לי פתאום לתפקד, ואין לי מושג איך אני מצליחה לתפקד בעבודה (כנראה שהרצון לתפקד באופן מושלם גובר על הכל) . כל עוד ההתקפים היו בלילה עוד התגברתי על זה. כעת, מרגישה קצת אבודה. הרופא המליץ לי לקחת כדור "וובן" האם כדאי לקחת ? האם ישנן תופעות לוואי קשות לכדור זה ? האם ישנן המלצות נוספות שהיית מייעץ לי ? תודה רבה. דפי להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
22.זיו סופר

דפי שלום, אתחיל דווקא מהסוף, משאלתך על הטיפול התרופתי. מכיוון שאיני פסיכיאטר איני יכול לתת לך כל המלצה בתחום, ההמלצה היחידה שלי היא לפנות לפסיכיאטר שזהו תחום מומחיותו. במקביל לייעוץ הרפואי, אני ממליץ לך לפנות לטיפול פסיכותרפי ממוקד בחרדה. השילוב בין טיפול תרופתי לבין טיפול פסיכותרפי הוא יעיל ביותר. הטיפול התרופתי יכול להוות כמעין מערכת פיגומים המסייעת לטיפול הרגשי המעמיק והיסודי. בברכה, זיו


23.מיכל

היי אני סובלת מהתקפי חרדה ולוקחת ציפרלקס וב"ה זה משתפר...הבעיה היא שמאז שהתחלתי עם החרדות ניהיו לי תיקתוקים באוזניים...האם יש קשר בין תיקתוקים לחרדות?אני גם אציין שבדקתי עם מומחה א א ג את האוזנים והכל תקין להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
24.זיו סופר

מיכל שלום, לתיקתוקים, או בשפה המקצועית טינטון, בהחלט יכול להיות קשר לחרדה. מחקרים מראים שקיים קשר בין טינטון לבין התקפי חרדה. הוכח כי לעיתים טינטון עלול להופיע בעקבות הופעת חרדה. גם אני כמטפל נחשפתי לתופעה זו אצל חלק ממטופלי. לחרדה יש סימפטומים גופניים מגוונים, בהם הטינטון. תוך כדי הטיפול הממוקד בחרדה, ככל שרמת החרדה יורדת כך פוחת גם הטינטון. זיו


25.מיכל

אבל החרדה יורדת ב"ה ועדייין יש תקתוקים באותה מידה האם יש לזה טיפול?וזה ישאר כך תמיד?כי זה מאוד מטריד...תודה להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
26.זיו סופר

יש סיכוי טוב שבטיפול פסיכותרפי ממוקד הטינטון ילך ויחלש, אך זכרי שלא מדובר במדע. אנו עוסקים בנפש האדם ואין דברים מוחלטים, לכן אי אפשר לומר בוודאות של 100% שטיפול יעזור, אלא רק שיש סבירות גבוהה. טיפול הוא תהליך סבוך שמורכב מגורמים רבים: המטופל, ניסיון החיים שלו, אירועים משבריים בעבר, כוחות ההתמודדות שלו, היכולת להיתרם מטיפול ועוד. גורם נוסף בטיפול הוא המטפל - ניסיון החיים שלו, תפיסות עולמו, ניסיונו המקצועי וכד'. בין שיניהם אמור להיווצר הקשר הטיפולי וזהו הגורם המשמעותי ביותר בכל טיפול. האם הקשר שנוצר מצליח ליצור אוירה שמאפשרת למטופל להתגבר על קשייו ולהשתנות. זיו


27.אנונימי

נראה לי שאני סובלת מהתקף חרדה כי יש לי את חלק מהתסמינים . אני אציין שאף פעם לא עבדתי ואני כל היום בבית לבד. אבל אף פעם לא סבלתי מזה . התחלתי לחפש עבודה ואז התסמינים האלה הופיעו . יש לזה קשר ? ברצוני לדעת מה אפשר לעשות אבל בלי טיפול מקצועי ? להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
28.זיו סופר

שלום, בהחלט יכול להיות שתסמיני החרדה שאת חווה קשורים להתחלת חיפוש העבודה, בוודאי עם במשך זמן רב את מחוץ למעגל העבודה. האם תוכלי לפרט מעט יותר לגבי גילך ומדוע עד כה לא עבדת ומדוע את כל היום בבית לבד? זה ייתן לי רקע כך שאוכל לענות במדויק יותר על שאלתך מה אפשר לעשות. בברכה, זיו


29.אנונימי

גילי 27 לא יודעת למה לא עבדתי.. שכבר חיפשתי עבודה אז לא מצאתי משהו שמתאים לי אני לבד בבית כי הרחקתי את כל מי שהיה בקרבתי לא בכוונה אבל זה מה שיצא . להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
30.זיו סופר

ההשערה שלי, מתוך מעט הדברים שכתבת, היא שהחרדה שלך קשורה גן להתחלת חיפוש העבודה אך לא רק. האינטואיציות האישיות והמקצועיות שלי אומרות שיש כאן משהו רחב יותר, אולי חרדות הקשורות לפוביה מרגשות. כדי להרחיב את ההבנה על פוביה מרגשות את מוזמנת לקרוא בבלוג מאמר שלי הנקרא: "האם ייתכן שאני מפחד להרגיש ולכן סובל מחרדה". בכל אופן, ההתמודדות ללא טיפול תביא הקלה מסוימת אך תפתור את הבעיה ולא תעלים אותה. לכלים להתמודדות יעילה עם חרדה את יכולה להירשם לסדרת הוידאו-טיפים שלי, הניתנים ללא עלות. בסדרה הטיפים תוכלי למצוא תרגילים וטכניקות מועילות לניהול והפחתת מתחים.


31.אנונימי

המשך לשאלתי הקודמת.. נראה לך ברגע שאני יתקבל או יתחיל לעבוד ויתחבר לאנשים אז התסמינים האלה יעלמו ? להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
32.זיו סופר

קשה לדעת מכיוון שמדובר על נפש הדם ולא נוסחה מתמטית. מצד אחד, היציאה מן הבית, העשייה, התחושה שאת יצרנית ומרוויחה כסף בהחלט עשויה לשפר את הרגשתך. כך גם לגבי המפגש עם אנשים ולא להיות לבד כל היום. מצד שני, החרדה עלולה לגבור בדיוק מאותן סיבות: מקום חדש, הציפיות שלך מעצמך, הציפיות של מקום העבודה ממך, האנשים המפגש עם אנשים חדשים...כפי שכתבתי קודם לכן, נפש האדם היא מורכבת והחרדה יכולה לנבוע מסיבות שונות ומגוונות. אני מקווה עבורך שעצם היציאה מהבית וההימצאות בחברת אנשים יפחיתו את הסימפטומים וישפרו את הרגשתך. אשמח אם תעדכני אותי בבלוג.


33.אנונימי

לא ציינתי את זה בתגובות הקודמות שלי החרדה שלי מתרחשת ברגע שאני חושבת אם ברגע שאני יתקבל לעבודה.. או שאני יפגוש אנשים שאני לא מכירה מה יהיה איך, איפה, מתי זאת בעצם הדאגה שלי משם נובע כל הפחד/החרדה שלי . וללא ספק אני אעדכן אותך . מקווה שזה יהיה משהו טוב. להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:

34.יהונתן

שלום זיו, לאחר שחרורי מהצבא החלטתי לנסות לעשן חשיש, עישנתי כחצי ג'וינט ומיד אחריו חטפתי התקף חרדה נוראי שנמשך קרוב ל-5 שעות, במהלכו איבדתי תחושה בכל חלקי הגוף, דופק הלב הואץ לרמה מטורפת, והיו לי גלי חום וגלי קור המלווים ברעד בלתי פוסק והזעה מאסיבית מכל הגוף. כמובן שלא עישנתי מאז ולא אעשן יותר לעולם, אך חודש וחצי לאחר מכן התחילו לי תופעות כגון איבוד תחושה ברגליים, או "נימול" מדי כמה בקרים, היום הגיעה השיא כשלא נרדמתי כל הלילה בעקבות אותה תחושה ואף לקראת הערב כשניסיתי להירדם שוב איבדתי תחושה במכה אחת בכל חלקי הגוף מהפנים ועד לרגליים, פניתי מיד לרופא שנתן לי כדור הרגעה ואיבחן את המצב כהתקף חרדה. כמה שאלות: 1. האם הגיוני שמשימוש חד פעמי בחצי ג'וינט של חשיש התחלתי לחוות התקפי חרדה? 2. האם בהתקפי חרדה מאבדים תחושה בכל הגוף ומרגישים "נימול"? 3. האם הגיוני שמדי כמה בקרים אני קם עם תחושת נימול או אובדן תחושה ברגליים ומיד כשאני קם מהמיטה ומתחיל ללכת זה עובר? תודה רבה רבה על התשובות!!! להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
35.זיו סופר

יהונתן שלום, בשאלותיך, אתה משתמש מספר פעמים במילה "הגיוני". חשוב להדגיש שחרדה ובוודאי התקפי חרדה הם לא משהו הגיוני. החרדה לא באה מההיגיון ורק לפעמים ניתן לשלוט עליה באמצעות ההיגיון. הדבר נכון שבעתיים לגבי השימוש בסמים וההשפעה שלהם על המוח - בזמן השימוש ולאחריו. במהלך עבודתי כמטפל בחרדה פגשתי ועדיין פוגש מטופלים ששימוש בסמים (גם שימוש חד פעמי וגם שימוש בסמים "קלים") העיר אצלם את החרדה, כך שהקשר בין סמים וחרדה הוא מוכר. אני לא יודע אם זה מנחם אותך אבל אתה לא הראשון ולא היחיד שזה קרה לו. כך גם לגבי תחושות הגוף. איני יכול לומר לך בוודאות האם הנימול נובע מהשימוש בסם מההשפעה שלו על המוח או מהתקפי החרדה. בכל אופן, תופעת הנימול קיימת בשני המקרים - גם בשימוש בסמים וגם בהתקפי חרדה. הדבר נכון גם לגבי איבוד תחושות. אנשים חווים איבוד תחושת הן בשימוש בסמים ולאחריו והן כאשר הם חווים חרדה. הראשון שדיווח על כך היה פרויד לפני למעלה ממאה שנה. הוא טיפול בנשים חרדתיות (אז הוא כינה אותן "היסטריות") שסבלו מאיבוד תחושה בגפיים. כך שלשתיים משאלותיך התשובה בקיצור היא "כן, זה הגיוני". לגבי השאלה השלישית, גם יכול להיות. בכל אופן אני ממליץ שתערוך בדיקות גופניות מקיפות כדי לשלול כל בעיה אחרת. אם אין בעיות גופניות אני ממליץ בחום שתפנה לטיפול ממוקד בחרדה. חבל שתמשיך לסבול. מאחל חג עצמאות שמח. זיו


36.שרה

הופתעתי וגם שמחתי לגלות שלפעמים שיש קשר בין חרדה לטנטון. מה היא שיטת EMAR שהזכרת, ואיזה מתמחים מטפלים בה? תודה להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
37.זיו סופר

שרה שלום، שיטת EMDR היא שיטת טיפול פסיכולוגית רבת עוצמה ויעילה מאד. השיטה נחקרה ברחבי העולם ב- 20 השנים האחרונות והממצאים לגבי יעילות הטיפול، המהירות בה משיגים תוצאות ומשך הזמן בו התוצאות נשארות، הם חד משמעיים. השיטה יעילה מאד לטיפול במצבים של חרדה וטראומה ולמעשה، אני משתמש בה כמעט בכל טיפול. במהלך הטיפול יש שימוש בתנועות עינים מצד לצד או תיפוף על הברכיים וזאת כדי לגרום לגירוי של אונות המוח השונות. הגירוי הוא חיצוני ולא פולשני והמטופל נמצא כל העת בעירות ובשליטה מלאות. מחקרי מוח מראים שהגירוי משפר תהליכי חשיבה، זכרון، עיבוד מידע، מגביר את הרגיעה הגופנית ומשפר את יכולתו של האדם להחלים ולהתגבר על מצבי לחץ. הטיפול מתייחס לכל ההיבטים של הבעיה איתה בא המטופל - הרגשי، הגופני، המחשבתי ועוד. זוהי גישת טיפול מורכבת ואיני יכול להעביר כאן את עומקה. הטיפול בשיטת EMDR מזמין את המטופל לעבור שינוי עמוק، משמעותי ואינטנסיבי. לגבי שאלתך השניה מי יכול לטפל בשיטה: רק עובדים סוציאלים، פסיכולוגים ופסיכיאטרים שעברו את מסלול ההכשרה הכולל מספר קורסים עיוניים، התנסות בשטח והדרכות מקבלים הסמכה על ידי עמותת EMDR ישראל השייכת לארגון האירופאי. אני מזמין אותך להתנסות בטיפול ולשתף אותנו בחוויה. בברכה، זיו


38.שרה

האם טנטון שסיבתו נובעת מחרדה, יעלם ברגע שהחרדה טופלה ונעלמה או שזה בלתי הפיך? אני מתכוונת לתשובתך מס' 8. עם אבי חלפון. להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
39.זיו סופר

לגבי טנטון הנובע מחרדה טיפול EMDR יכול לסייע מאד בהפחתה של העוצמה ואף בהעלמתו של הטנטון. הטנטון הוא ככל תופעה פיזית אחרת הנגרמת מחרדה, כמו רעד, תחושת מחנק, דופק וכדומה. בטיפול EMDR, כאשר החרדה פוחתת פוחתות גם התופעות הפיזיות. למרות זאת, חשוב לזכור שאנו מדברים על טיפול בנפש האדם ולא על נוסחאות מתמטיות. זיו


40.שרה לביא

האם חרדה יכולה להיות מתחת לפני השטח, כלומר במצב לא מודע שהסובל פשוט רגיל להרגשות שמלוות אותו, פה ושם מתחמק ממצבים ובכל זאת נמצא בחרדה? האם בשיחה עם המטופל אתה יכול לזהות חרדה סמויה ? והאם הגוף מתנהג בחרדה סמויה כמו בחרדה מודעת ? 3 שאלות והמון תודה על עזרתך. להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
41.זיו סופר

שרה, את נוגעת בנקודה מאד חשובה והיא ההימנעות. אנשים רבים הסובלים מחרדה מאמצים התנהגות נמנעת כדי להימנע מרגש החרדה וכך חייהם אט אט מצטמצמים. במאמר שכתבתי אודות פוביה מרגשות, אותו תוכלי למצוא בבלוג, אני מתייחס גם לחרדה הנובעת מרגשות מודחקים ומעניין לראות שההתנהגויות ההימנעויות הן אותן התנהגויות. הגוף בדרך כלל מגיב כשאדם הוא בחרדה. זה לא חייב להתבטא בתגובות חזקות אלא בג'סטות גופניות שלרוב אנו לא שמים אליהן לב. כמטפל בוודאי שאני ערני לתגובות הגופניות של המטופל ומתייחס אליהן גם כאשר הוא אינו מודע לרגשותיו בזמן הטיפול.


42.שרה

האם אדם יכול להיות מודע להיותו במצב של חרדה בזמן נתון, לדעת שלחרדה אין ממשיות, ובכל זאת להמשיך להיות חרד,כלומר פיזית? אני מתכוונת אם יש קשר בין הבנה שכלית, רגש החרדה ותגובות פזיות כמו למשל טנטון כתופעה פיזית לחרדה ? להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
43.זיו סופר

ראשית, החרדה עצמה היא מאד ממשית, כלומר האדם חווה אותה בצורה אמיתית ולעיתים עוצמתית מאד. עם זאת, כאשר רמת החרדה גבוהה מידי היא פוגעת בנו. למרות שרמת החרדה עלולה להיות גבוהה, האדם עשוי לא להיות מודע אליה עקב מנגנוני ההגנה כפי שציינתי קודם לכן. לדוגמא, גבר שחרד ממעליות אך נמנע מלהשתמש בהן. אז למעשה בחיי היום-יום הוא אינו חווה את החרדה מכיוון שהוא נמנע מסיטואציות בהן היא תתעורר. אך הוא סובל מחרדה כי מגבילה אותו. ולגבי הקשר בין הבנה שכלית, קוגניטיבית, ובין הרגש והגוף - זה מאד תלוי ברמת החרדה וברמת המוגעות של כל אחד. ככל שהחרדה גבוהה יותר כך ההשפעה של ההבנה תפחת. אדם שנמצא בהתקף חרדה, אינו יכול לעצור אותו רק כי הוא מבין שזו חרדה. הוא זקוק לכלים נוספים. כאשר מדובר בפוביה מרגשות, הדרך להפחתת החרדה, היא החיבור לרגשות. מעניין לראות שלפעמים ההבנה, או השימוש שהאדם עושה בהבנה ובמחשבה, זה כשלעצמו מנגנון הגנה שמעקב אותו. למשל מטופלים שכשאני שואל אותם מה הם מרגישים עונים "אני חושב ש...." וזאת כדי להתרחק מהרגשות הלא נעימים. בברכה, זיו


44.שרה

קודם כל אני מאוד מודה לך על תשובותיך,ואני בטוחה שהדו- שיח שלנו עוזר להרבה אנשים שסובלים ולא ממש יודעים לשאול. שאלות נוספות: 1] הגוף שלנו, לדוגמא הטנטון, הוא תגובה נטו למערכת הרגשית? 2] לשכל אין קשר ישיר?3] במערכת גוף,שכל,רגש,מי בדיוק מדבר עם מי? ועם מי מדבר המטפל כדי לקבל תוצאות ? 4]החרד יכול לדבר עם רגשותיו למנוע תגובות פזיות? ושוב מליון תודות. להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
45.זיו סופר

שרה שלום, אתחיל דווקא שאלתך השלישית לגבי הקשרים בין השכל-רגש-גוף ומי מדבר עם מי. אנו פועלים מתוך מספר ערוצים שפועלים כל העת בו זמנית ומתקשרים זה עם זה ללא הרף - ערוץ הגוף, ערוץ השכל, ערוץ הרגש, ערוץ החושים וערוץ הדמיון (ויש שאומרים שגם הערוץ הרוחני). לרובנו ישנם ערוצים דומיננטיים יותר וערוצים דומיננטיים פחות. לאחד, הערוצים הגופני והרגשי הם דומיננטיים ואז נראה מודעות גדולה לרגשות עם תגובות פיזיות בולטות כאשר רגשות עולים. לאחר, הערוץ המחשבתי הוא דומיננטי ואז נראה אדם רציונאלי יותר. כמובן שכל קומבינציה אחרת אפשרית. במצבים מסוימים ערוצים כאלה ואחרים נחסמים, בד"כ כדי להגן עלינו. לדוגמא, מטופל שלי שבזמן שירותו הצבאי היה חובש והיה עד לפיגוע. הוא מתאר שברגע שראה את הפצועים הוא פעל כאוטומט ולא הרגיש כלום. הוא גם לא חש את גופו ורק כשחזר לביתו ראה שנפצע קל מרסיס. במקרה זה, כדי להגן על עצמו וכדי שיוכל לתפקד בצורה האופטימאלית, ערוץ הרגש וערוץ התחושות נחסמו מהתודעה. הם נפתחו שוב רק כשהסכנה חלפה והוא היה במצב רגיעה. במהלך טיפול בחרדה וטראומה הערוצים מסונכרנים זה עם זה. ערוצים מסויימים, הפועלים ייתר על המידה, נרגעים, וערוצים אחרים הנמצאים בתת פעילות מוגברים. אלו הם כמובן תהליכים לא מודעים שאני כמטפל יכול לזהות והצביע עליהם. בטיפול EMDR, התהליך הזה שהוא בעצם תהליך ההחלמה, מתרחש באופן ספונטני. מכאן אני עובר לשאלתך הרביעית עם מי מדבר המטפל. המטפל כמובן מדבר עם המטופל אך ערני לרוב התהליכים עליהם אני דברתי בהתכתבויות בייננו. המטפל מאיר על תהליכים, הגנות, רגשות תחושות גוף ועוד כדי להגביר את המודעות של המטופל. בנוסף, יש הקהיה והפחתה שיטתית של החרדה בה נמצא המטופל. אני חושב שבדברי תמצאי תשובה גם לשאלתך השנייה והראשונה לגבי הקשר של השכל. לעיתים הקשר הוא ישיר ולעיתים הוא עקיף אך תמיד קיים, וזה נכון גם לגבי תחושות הגוף. תחושות הגוף נובעות באופן ישיר או עקיף מהחרדה אך תמיד קשורות אליה. החרדה והטראומה, כאמור מורכבות או מכילות את כל הערוצים עליהם דיברתי קודם לכן. כלומר התחושות אינן נובעות "נטו" מהערוץ הרגשי אלא קשורות גם אליו ואל שאר הערוצים.


46.שרה

זיו בוקר טוב, אתה כותב שהחרדה והטראומה מורכבות או מכילות את כל הערוצים, איך למשל תתבטא חרדה בערוץ הרוחני? חשבתי שזה ערוץ שרק אנשים סופר רגועים ושלוים נמצאים בו. אנשים שחזרו מסדנאות, סיפרו שהשאירו שם את כל הפחדים שלהם[באופן זמני אני מניחה] האם זה נכון להגיד שסיבת חרדה לא פתורה תחזור על עצמה בכל פעם שיהיה טריגר? להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
47.זיו סופר

כשאני מדבר על ערוץ רוחני אני מתכוון לאמונה. לדוגמא, ישנם אנשים שעקב טראומה הפסיקו להאמין בקיומו של אלוהים. לעומת זאת, ישנם אנשים שכחלק מתהליך ההחלמה מצליחים למצוא הקשר רוחני לאירוע שעברו. אני באופן אישי מאמין שרק בתהליך טיפולי מעמיק ניתן להשתחרר מהחרדה או ללמוד לחיות איתה בשלום. הערוץ הרוחני קיים בכולנו אך, כפי שכתבתי בפוסט הקודם, אצל חלקנו הוא פעיל יותר ואצל חלקנו הוא פעיל פחות. ואני בהחלט יודע, לא רק מאמין, שלרוב, חרדה נובעת מעניינים לא פתורים בעברנו וכל עוד הם יישארו לא פתורים החרדה תמשיך ותחזור.


48.שרה

אני לגמרי מסכימה איתך,אני חושבת שגם כשלכאורה אין בעיות,לא מזיק לבקר פסיכולוג/פסיכוטרפיסט מדי פעם,גם הנפש שלנו זקוקה למסג'. מה דעתך? לפעמים רע, לפעמים לחוץ, לא תמיד הכל זורם ולא תמיד חברים או משפחה זמינים או מבינים או רוצים להבין. חוץ מזה אני לא חושבת שקיים מישהו בעולם שלא שובש אצלו משהו במהלך צמיחתו.מאוד נהניתי לשוחח איתך, החכמת אותי. התחום הנפשי מאוד מעניין והידע מאפשר פחות לחץ ויותר שליטה כשקורים דברים. אני אמשיך לשאול אותך ברשותך,ואתקשר לקבוע פגישה.שוב תודה! להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:

49.אווה

זיו שלום לפי משקראתי יש לי את כל התסמינים להתקפי חרדה , הם התחילו לי לפני 3 חוד׳ בערך , אני בת 21 אם לילדה בת שנה וחצי.. כשילדתי התחילו פחדים כאילו מישהו כל הזמן מסתכל עליי או שקורה משו לילדה הדחקתי את זה ולא סיפרתי לאף אחד ולאט לאט זה עבר כי מצאתי עבודה והייתה לי תעסוקה , משום מה התחילו ההתקפים האלה בלילות ואני לא יכולה לישון , אני מתנתקת מהגוף והמחשבות הלא מובנות מתרוצצות לי בראש , טינטון, לחץ בחזה קשיי נשימה רעד וקור , במקרה נכנסתי לפה כדי לברר מה יעזור לי להירגע מהתקף שאני חווה ממש עכשיו.. קצת מפחיד אותי העיניין של פסיכיאטרים וכדורים מה אתה ממליץ לעשות כדי לפחות לנסות לשלוט בשיגעון הזה?? להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
50.זיו סופר

אווה שלום, בתחילת דברייך את כותבת שההתקפים החלו לפני 3 חודשים אך בהמשך את מציינת שלמעשה החרדה הופיעה לאחר הלידה. נסי להיזכר, מתי בפעם הראשונה בחייך חשת תחושות דומות לאלו שאת חשה היום? נסי לחפש בזיכרונות הילדות, האם תחושות הגוף הללו מוכרות לך גם אם הן היו בעוצמה נמוכה יותר? ההתנתקות מהגוף שאת מתארת נקראת דיסוציאציה (dissociation). זהו מנגנון הגנה של הנפש שמופעל, אצל חלק מהאנשים, כאשר הם חווים חוויה קשה מאד. דיסוציאציה היא למעשה התנתקות של חלקים מהתודעה מ"הכאן ועכשיו", כמו שאת כותבת: "אני מתנתקת מהגוף". אפשר לדמות את התופעה למפסק חירום ברשת החשמל. ברגע שיש עומס ייתר הוא קופץ ומפסיק את זרימת החשמל. כך גם אצלך, התקף החרדה יוצר עומס ייתר על המערכת הרגשית שלך ובאופן לא רצוני את נכנסת למצב דיסוציאטיבי, למצב של ניתוק מהגוף. כשלב ראשון, אני ממליץ לך לתרגל באופן קבוע טכניקות לניהול והפחתת חרדה כגון נשימות, משאבים, תרגילי גוף וכדומה. הסבר מפורט על תרגילים אלו ותרגילים נוספים תוכלי למצוא בסדרת הוידאו-טיפים שלי, אליה תוכלי להירשם כאן באתר בראש העמוד. מכיוון שרמת החרדה אצלך היא גבוהה מאד, אני מניח שהתרגילים יסייעו לך במידה מסוימת אך לא יפתרו את הבעיה. לכן אני ממליץ לך גם לגשת לטיפול פסיכותרפי ממוקד בחרדה. בטיפול מסוג זה ניתן להגיע לשורשי הבעיה ולפתור אותה. לרוב, הטיפול אינו דורש התערבות תרופתית. בהצלחה, זיו


51.נורית

זיו שלום.ביתי בת 28 והיא חוותה התקף חרדה לפני שנה ואושפזה למספר ימים למעקב.כל הסימנים שרשמת הופיעו אצלה.היא נסעה וטייילה המון בעולם אולם עכשיו היא לא מוכנה לטוס לא היכנס למעלית וכד׳ ,הטפול שלך יכול לעזר? . להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
52.זיו סופר

נורית בוקר טוב, את מתארת מצב שבו בתך פיתחה התנהגויות הימנעותיות כדי להמנע מהתקפי חרדה. למעשה היא פיתחה חרדה מהחרדה. טיפול ממוקד בחרדה המשלב EMDR עם חשיפה הדרגתית במציאות יסייע לה מאד. חשיפה הדרגתית במציאות כשמה כן היא. המטופל והמטפל בונים יחד מדרג מצבים שמהם המטופל נמנע על פי רמת המצוקה שהם מעוררים. המטופל מתבקש להתחיל להחישף לאותם מצבים בהדרגה מרמת המצוקה הנמוכה ביותר. במהלך הטיפול המטופל מתרגל למצבים מעוררים המצוקה ואט אט מתבקש להתמודד עם מצבים המעוררים מצוקה גדולה יותר. זאת, כאמור, במקביל לעבודה בפגישות בשיטת EMDR הבאה לעבד את המידע התקוע ולהקהות את החרדה. השילוב בין עבודה בקליניקה לתרגול בבית מביא לתוצאות משמעותיות בזמן קצר יחסית.


53.סנדרה

היי זיו אני בת 20 וכבר למעלה משנה אני סובלת מחרדה לא מובנת והתקפים קשים. הגעתי כמה פעמים למיון ושם אמרו שהכל תקין אז הרופא משפחה שלח אותי לפסיכיאטר ולקחתי כדורים במשך שנה ציפרלקס וקלונקס.. עם הציפרלקס הפסקתי וקלונקס עד היום . ההתקפים מאוד קשים כאבים מאוד חזקים בחזה בצד שמאל וגם היד השמאלית קושי בנשימה אי שקט כזה משום מקום הרגשה שאני הולכת למות וזה מרגיש התקף לב מרוב שזה כל כך כואב ניסיתי להתאבד כבר כמה פעמים חותכת את עצמי כדי להרגיש כאב אחר ולא יודעת מה לעשות ניסיתי כבר הכל אפילו אורן זריף לא עזר לי מקווה שאתה תעזור לי לצאת מזה ולחזור לחיים כי ככה אי אפשר מחכה לתשובה סנדרה..... להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
54.זיו סופר

סנדרה שלום, המצוקה שלך זועקת מתוך המילים שכתבת. אין ספק שאת זקוקה לתמיכה ולטיפול. למרות שאיני מכיר אותך ואת הקשי לעומק, אלא רק מתוך מה שכתבת, אני יכול לומר בסבירות דיי גבוהה שאת צריכה לקחת בחשבון טיפול שיארך זמן, להערכתי הטיפול לא ייקח מספר מפגשים מצומצם. את מתארת חרדה מאד גבוהה וסבל נפשי וגופני כאחד. את מנסה לפתור את הכאב ע"י החיתוך ובכך וצרת בעיה נוספת ונכנסת למערבולת של מצוקה. כפי שכתבתי קודם לכן, אני ממליץ שתפני לטיפול נפשי מקצועי ותני לעצמך זמן להחלים. בברכה, זיו


55.מאי

היי שמי מאי בת 28 את ההתקף הראשון שלי קיבלתי בארצות הברית אחרי תקופה שגרתי שם ועבדתי ההתקף היה עם כל מה שאתה מתאר ולאחר מס ימים קיבלתי אותו שוב ושוב ושוב עד שחזרתי לארץ וניגשתי לפסיכיאטר קיבלתי 10 טיפולים שהוסבר לי איך מתמודדים עם התקפי חרדה וכו... מה שכן יחד עם ההתקפי חרדה וזאת בעצם השאלה שלי התחיל ליהיות לי טיקים בעיניים וכל שניה אני ממצמצת ועכשיו לאחרונה התחיל ליהיות לי גם תגובות לו רצוניות בקיבה זאת אומרת אני חייבת כל הזמן להזיז אותה מה שגורם לי לתסכול יחד עם העיניים ואני ממש רוצה לדעת אם להתקפי חרדה יש קשר עם תגובות לא רצוניות בגוף??? חשוב לי לומר שגם מתי שאני לא חובה התקף אני עם בעיית העיניים והקיבה משהו שהוא כבר חלק משגרת היום שלי. אשמח לשמוע את דעתך. להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
56.זיו סופר

מאי שלום, לא הבנתי למה את מתכוונת כשאת כותבת שאת צריכה להזיז את הקיבה. בכל אופן, גם תיקים וגם פעילות מוגברת של הקיבה (שלשולים והקאות) הן תגובות אופייניות של חרדה. בד"כ הן מעידות על עוצמת חרדה גבוהה. עם זאת, חשוב לשלול סיבות רפואיות לסימפטומים לפני שקובעים שהם סימנים של חרדה. אני ממליץ שתפני לרופא המשפחה שיבדוק וישלול סיבות רפואיות ובמידה ואכן אלה סימפטומים של חרדה כדאי שתפני לטיפול ממוקד בחרדה. מכיוון שעוצמת החרדה שאת מתארת היא גבוהה, לא הייתי פוסל טיפול תרופתי בשילוב טיפול פסיכותרפי. בברכה, זיו


57.מלי

היי זיו שמי מלי(שם בדוי) בת 18 לפני כחודש וחצי בערך יצאתי לריצה במהלך הריצה התחלתי להרגיש מוזר ראיתי שחור בעיינים התחלתי לרעוד הדופק שלי עלה למהירות גבוהה חשבתי אני הולכת להתעלף הסוכר בדם עלה לי גם הגעתי לבית חולים עשיתי בדיקות הכל יצא לי תקין שחררו אותי לבית אחרי שבוע שלא היה לי כלום עסקתי בפעילות ספורטיבית אחרי הפעילות התחלתי לחוות עוד פעם תסמינים כאלה חשבתי אני הולכת להשתגע הרגשתי זרמים בראש כל הגוף וכאילו הלב יוצא לי מהמקום נסעתי לבית חולים שוב ושוב בדקו אותי והכל תקין אחרי זה קראתי באינטרנט ממה זה נובע מה זה יכול להיות קראתי ומצאתי שזה יכול להיות התקפי חרדה מאז שהבנתי כביכול מה זה יכול להיות ההתקפים האלה נהיו פחות חזקים אבל עדיין הם מפריעים לי נורא כימעט כל יום יש לי את זה אני מנסה לא להכניס לי דברים לראש ולא להלחיץ אותי ונושמת כמה נשימות וזה עובר.. אבל מה שמוזר כל פעם ההתקף בא אחרת שבוע אחד היה לי שפשוט לא הייתי מחוברת למציאות שאני חיה במין בועה כזאת והשבוע הזה פשוט אני מרגישה שריפה בלב בחזה זרמים בראש ובגוף כאבים נורא חזקים בראש דרך אגב אני סובלת גם ממיגרנות ההתקף הזה נורא לא נעים אני מרגישה בן אדם אחר לגמרי , לפני כמה ימים הלכתי לעשות הליכה ואמרתי אני יעבור באותו מקום שקרה לי ההתקף החרדה הראשון שלי עברתי שם והתחיל לי עוד פעם החרדה כשעברתי מהמקום הזה לאט לאט זה ניגמר...אני פשוט לא יודעת איך להתמודד עם זה הגוף שלי פשוט מתחיל להלחץ וכמה שאני מנסה להרגיע את עצמי זה לא עוזר...גם בלילות קשה לי נורא להרדם..אין לי מושג כבר מה לעשות.. אשמח לשמוע מה דעתך.:-) להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
58.זיו סופר

מלי שלום, על פניו נראה שפיתחת חרדה מהחרדה, כלומר את חרדה שמא תחווי שוב התקף חרדה. הדבר מאד דומה לתגובה לאחר אירוע טראומתי בה האדם חווה חרדה בהווה שמקורה באירוע בעבר ולכן נמנע ממקומות המזכירים את הטראומה ומעלים את החרדה. מכיוון שאת מתארת סבל גדול שהחל לפני זמן לא רב, אני ממליץ שתפני לטיפול פסיכותרפי בהקדם. במצבים מעין אלה, ככל שהזמן עובר יש חשש שהטראומה תעמיק והסימפטומים יתרחבו ויחריפו. את מוזמנת לקרוא עוד על טראומה ופוסט טראומה כאן באתר.


59.קרין

שלום, בחודש וחצי האחרונים אני סובלת מהתקפי חרדה כמעט ביום יום. מה שיותר מפריע לי זה שאני לא אוכלת מאז ההתקף הראשון. האם זה הגיוני? ההתקף הראשון הגיע בזמן שאכלתי וגרם לי להרגשה שאני ניכנסת מהאוכל. רק כשהגעתי לבית החולים התברר לי שמדובר בהתקף חרדה. לפני זה הייתי בטוחה שאני פשוט ניחנקתי בזמן האוכל. יום למחרת ניסתי להכניס משהו לפה ושוב פעם התקף. מאז אני בלי אוכל. ירדתי כבר 10 קילו בחודש. אין לי כוחות בגוף ובמעט ולא מתפקדת. אני אמא ל2 בנות מדהימות ורוצה את החיים שלי בחזרה! למה זה קורה? למה אני לא מצליחה לאכול? אני מרגישה כאילו תקוע לי גוש בתוך הגרון! להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
60.זיו סופר

קרין שלום, על פי מה שאת מתארת נראה שאת סובלת מתגובות פוסט-טראומתיות. לאחר אירוע טראומטי (אירוע קשה הגורם לפגיעה או שמהווה איום לשלמות הגופנית ו/או הנפשית ולרוב מלווה בפחד עז) אנו עלולים להיות מוצפים בגירויים כה חזקים, שמערכת עיבוד המידע שלנו לא יכולה להתמודד איתם ולעבד אותם כראוי. בעקבות זאת, האירוע "נתקע" בזיכרון והתחושות, המחשבות והרגשות נחווים בדיוק כפי שהם נחוו בזמן אמת. המוח אינו מקטלג את האירוע הטראומתי כזיכרון רגיל והוא נותר חי ומוחשי. להערכתי, זו הסיבה שאת חווה את ההתקפים שוב ושוב. ניתן וכדאי לטפל בזה בהקדם האפשרי. מחקרים מראים, שככל שהטיפול מתחיל קרוב יותר למועד בו התרחש האירוע הטראומתי, כך סיכויי ההחלמה גבוהים יותר. מטרתו של הטיפול היא לסייע למנגנון עיבוד המידע הטבעי שלך, לעבד את האירוע הטראומתי על כל מרכיביו וכך למעשה תפחת הרגישות שלך לאירוע. השאיפה, שככל שהטיפול יתקדם האירוע יהפוך מאירוע טראומתי שמשפיע על חייך ומנהל אותך, לזיכרון לא נעים כמו זיכרונות לא נעימים אחרים שיש לך בוודאי, כמו לכולנו.


61.מוריה

זיו שלום. אני לומדת כבר כמה זמן נהיגה, וכשהייתי מוכנה לגשת לטסט, וניגשתי, הרגשתי חרדה ששיתקה אותי ולא הצלחתי לעבור. מאז נכשלתי כבר חמש פעמים..אם יש לך איזו עצה או טיפ שיעזרו לי להפחית את החרדה הזו במהלך הטסט..אני אודה לך מאוד. תודה רבה! והאתר מדהים ממש(: להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
62.זיו סופר

מוריה שלום, באופן טבעי, רוב האנשים רוצים להימנע מרגש לא נעים כמו פחד. אנחנו נוטים לברוח ממנו או משקיעים מאמצים רבים כדי לא לחוש אותו. מצב זה, למעשה תוקע את הרגש ואת האנרגיה בגוף ולא מאפשר לה להשתחרר. האמת, מה שעוזר הוא דווקא לחוות את הרגש בדמיון בסביבה מוגנת ובטוחה, למשל בבית. ראשית, שאלי את עצמך "מה הדבר שהכי מפחיד אותי במבחן הנהיגה?". השאירי בצד את התשובות: "זה לא באמת מפחיד", "אני יודעת שזה שטויות", "הפחד הוא דבילי" וכו'. אל תתייחסי לתשובות שבאות להרגיע אותך. דווקא הביטי פנימה, אל תוך עצמך, אל תוך הפחד ונסי לדמיין את הדבר שממנו את הכי חרדה. הרשי לעצמך להישאר בדמיון המפחיד, אל תברחי ממנו. עשי זאת מספר פעמים רב ככל האפשר לפני הטסט, לפחות שבועיים או שלושה לפניו, לפחות פעמיים ביום (בוקר וערב). בפעם הראשונה הישארי בדמיון המפחיד רק 2-3 דקות. בפעמים הבאות, כל פעם האריכי את משך הזמן, בו את מדמיינת את הדבר המפחיד, בעוד 2-3 דק' כל פעם (כלומר בפעם השנייה הישארי עם הפחד 4-6 דקות, ובפעם השלישית 6-9 דקות וכך הלאה). חשוב שהדמיון יהיה הכי מוחשי שאת יכולה. ממש תנסי "לצלול" לתוך המצב שמפחיד אותך. חשוב שהדמיון לא יהיה רק במחשבה אלא גם בגוף - הזכרי ונסי לחוש את תחושות הגוף של החרדה. אם את מרגישה שזה מפחיד מידי, הזכירי לעצמך שזה רק דמיון, זו לא מציאות. הדמיון אולי מפחיד אך הוא אינו מסוכן. כדי להפחית את עוצמת החרדה כאשר את מדמיינת, את יכולה להשתמש בתרגילי נשימות, חיזוק משאבים וכדומה. את התרגילים תוכלי למצוא בדף זה (למעלה מצד שמאל: "וידאו-טיפים לטיפול בחרדה"). הרישום והטיפים הם ללא עלות. את תקבלי אותם ישירות למיל. אשמח אם תעדכני אותי בפורום או במייל במהלך השבוע, לאחר שתרגלי מספר ימים, כיצד את מרגישה. כך אוכל לסייע לך יותר. בהצלחה, זיו


63.ישראל

יצא לי כמה פעמים לעשן חשיש והכל היה טוב בזמן האחרון שאני מעשן אני מרגיש לחצים בחזה דופק מהיר מאוד וחזק ואחר כך ניחלש עד כדי כך שנידמה שהלב מפסיק לפעום חולשה בגוף האם הוא סממן של התקף לב או חרדה מעוניין מאוד לדעת תשובה (ודרך הגב האם יש דבר כזה שהעורקים בריאים והלב סתם פיתאום מפסיק לפעום מחולשת הלב ?) אם אפשר תשובה דחוף הודה לכם מאוד להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
64.זיו סופר

ישראל שלום, מכיוון שבחשיש, כמו בסמים אחרים, ישנם חומרים שמשפיעים על הנפש (חומרים הנקראים "פסיכואקטיביים"), לא ניתן להתייחס לתחושות או רגשות כאלו ואחרים המופיעים בזמן השפעת הסם כפי שהיינו מתייחסים אליהם ללא השפעה של סם. מכיוון שהסם משפיע על מצב התודעה ועל פעילות הגוף, יכולות להופיע אין סוף תופעות שחלקן נעימות ואחרות נעימות פחות. כשאנו מדברים על התקף חרדה, מדובר על טריגר פנימי, כלומר תהליך נפשי ספונטני, שעובר על האדם וכתוצאה או כחלק מאותו תהליך מתעוררת חרדה. סמים באופן כללי, מסירים או משנים, בד"כ לזמן מוגבל (אך השינוי עשוי להיות תמידי בשימוש בסמים קשים) את המנגנונים הטבעיים של הפעילות הנפשית-רגשית וכתוצאה מכך, ייתכן שאתה חווה חרדה. אם זה כך, אני במקומך הייתי שוקל שוב האם זה עושה לי טוב לעשן חשיש והאם כדאי לי להמשיך או להפסיק. בנוגע לשאלתך השנייה, על העורקים והלב, אני מציע שתפנה את השאלה לרופא המשפחה או קרדיולוג שמתמחה בתחום הלב והעורקים. בברכה, זיו


65.תקווה

שלום, קרה לי מספר פעמיים שאני מתועררת באמצע לילה ויש לי גל חום מטורף + בחילות+ צורך בללכת לשירותים באותו רגע והיו פעמיים שהיו מלווים בכמעט חוסר הכרה. כאילו אני מאבדת שליטה על המערכות כול ההרגשות האלו נמשכות לא יותר מדקה .חשוב לציין שאני בנאדם בריא וזה התחיל לקרות לי רק בשנה האחרונה . שום דבר לא השתנה לי בחיים בשביל שזה יקרה פשוט ערב אחד זה קרה ומאז זה קרה עוד 3 פעמים וזה קורה רק בלילה כשאני ישנה ומתעוררת ואז זה קורה לי . מה זה יכול להיות? למה זה פתאום קורה לי? ואגב אני בחורה צעירה בת 24 סה"כ . להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
66.זיו סופר

תקווה שלום, מתופעות שתיארת יכולות לנבוע מסיבות שונות ולאו דווקא מחרדה. האם עברת בדיקות גופניות מקיפות לאחרונה? מאד חשוב שתדעי האם הסימפטומים שאת מתארת נובעים מבעיה גופנית או לא. לאחר שהבדיקות הרפואיות ישללו בעיה גופנית, רק אז הייתי פונה לכיוון הרגשי. זיו


67.רעות

שלום זיו, אני כותבת לך אחרי יומיים לא רגועים שעבו עליי, בעבר היו לי לעיתים לחצים בחזה וכשהלכתי לרופא הכל היה בסדר והוא הסביר לי שהכאבים בחזה הם פשוט מלחץ, הוא הביא לי וואבן שאם אצטרך אקח להירגע. ביום שלישי האחרון ב12 בלילה התחילו לי כאבים בחזה, פשוט הרגשה שלוחצים לי על החזה באמצע, היו לי שלשולים ורעידות בגוף וגלי חום וקור, חשבתי שזה איזשהו וירוס שיעלם אך אני כבר שלושה ימים במצב הזה, לקחתי וואבן והוא פשוט מרדים אותי וגורם לי לא להתעסק עם המצב. אני רוצה לציין שבדרך כלל אני עצבנית אך זה משהו שאני מנסה לעבוד עליו, והשלשולים נספקו רק אחרי שלושה ימים, אני כמעט לא מכניסה כבר כלום לפה מהפחד שזה יכביד עליי. האם הלחץ שאני עדיין חווה בחזה, כמעיין משקל על החזה, קשור לחרדה? להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
68.זיו סופר

רעות שלום, הסימפטומים שאת מתארת בהחלט עשויים לנבוע מחרדה (הם עשויים לנבוע גם ממקור גופני-רפואי אך לפי דברייך ניתן להבין ששללת בעיות רפואיות). לחצים בחזה, שלשולים, רעידות ותחושות קור וחום הם מאד אופייניים להתקפי חרדה. את כותבת שבדרך כלל את עצבנית. עצבנות וחרדה, פעמים רבות, קשורות זו לזו. הקשר ביניהם הוא קש רגשי מורכב ואין באפשרותי להרחיב כאן בנושא. אני מזמין אותך לקרוא את הפוסט הקצר שכתבתי: "האם ייתכן שאני מפחד להרגיש ולכן סובל מחרדה" (דף הבית-> בלוג). מכיוון שיש קשר בין הכעס לחרדה, טיפול שמתייחס רק לאחד מהרגשות ללא השני, יהיה יעיל פחות, אם בכלל. מניסיוני, טיפול המתמקד בקשר בין הרגשות ההללו והתרתו, עשוי להיות מאד יעיל עבורך. בברכה, זיו


69.דן

שלום זיו..אני בן 34 בריא בדרך כלל,לפני 7 חודשים נולד לי בן ראשון ומאותו הרגע ואפילו קצת ליפני התחילו לי התקפי חרדה קשים שבכול פעם היתי רץלמיון עם תחושה של התקף לב..במהלך החודשים הללו כאשר התברר לי על מהם בעצם התקפי חרדה ומה הסימפטומים שלהם הלכתי לבצע מיבחן מאמץ ואקו לב וברוך השם הכול היה תקין.נסיתי את כול האפשרויות של הרפואה הטבעית כמו דיקור,הילר,שיחות ועוד,וכשראיתי שזה לא עובר התחלתי לקחת ציפרלקס.כרגע אני לוקח 20 מ"ג ציפרלקס ביום מיזה חצי שנה ואני עדיין מקבל התקפים ופחדים מדי יום שעיקרן הוא הפחד מהתקף לב.זה לא משנה כמה יגידו לי שהלב שלי בסדר וכמה אני אהיה מודע לכך אבל ברגע שזה באזה הרבה יותר חזק ממני..איך אני מתגבר על הפחד מהתקף לב?האים לדעתך יש עוד בדיקות מקיפות ללב שאני צריך לעשות? אשמח לשמוע ממך וסליחה על אורך ההודעה להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
70.זיו סופר

דן שלום, ראשית, אינך צריך להתנצל על אורך ההודעה. להיפך, אתה מביע את הקושי שלך בפירוט וזה עוזר לי להבין אותך. שנית, בנוגע להאם עליך לעשות בדיקות רפואיות נוספות - איני יכול לייעץ לך בנושאים רפואיים מכיוון שאיני רופא. את השאלה הזו עליך להפנות לרופא המשפחה. ועכשיו אתייחס לחרדה ממנה אתה סובל ולמה אני מציע לך לעשות. אתה כותב שהיית בטיפולים כאלה ואחרים ואם אני מבין נכון, מוקד ההתייחסות, כלומר ה"בעיה" בה אתה מתמקד היא החרדה מהתקפי לב ושהטיפולים לא עוזרים לך. אתה כותב עוד שהתקפי החרדה החלו לקראת הולדתו של בנך הראשון (ובהזדמנות זו אאחל מזל טוב). ההשערה שלי, דן, היא שאתה "מחפש את המטבע מתחת לפנס". באופן טבעי אתה מתמקד בבעיה הגלויה, שמתפרצת מעל פני השטח ושהכי מקשה עליך - החרדה מהתקף לב - כאשר למעשה הקושי האמיתי, שורש הבעיה, נותר חבוי מתחת לפני השטח, בלתי פתור וממשיך מנהל אותך. ייתכן אף שבאופן פרדוקסאלי, תפקידם של התקפי החרדה הוא להסית את תשומת לבך מהמקור האמיתי לקושי. על ידי זה שאתה כ"כ עסוק בחרדה הגלויה, אתה לא פנוי לבדוק את מה שהכי כואב/מפחיד/קשה עבורך מאז לידתו של בנך. זה אינו תהליך מודע וכרגע, אתה אינך בוחר או שולט בו. כתבתי "כרגע" מכיוון שלדעתי שבאמצעות טיפול רגשי חווייתי, טיפול שבאמצעותו תגיע לשורש הקושי, תוכל לחוות הקלה גדולה ולהשתחרר מהחרדה. אני לגמרי מבין אותך כשאתה כותב שלא משנה כמה יאמרו לך שהלב שלך בסדר, זה לא יעזור. הקושי שלך הוא לא בהבנה - אתה מבין ויודע טוב מאד שהלב בסדר. הקושי שלך הוא רגשי ולכן השינוי צריך לנבוע מתהליך רגשי ושוב, את השינוי אליו אתה מייחל תוכל להשיג באמצעות טיפול רגשי חווייתי ממוקד.

71.דן

זיו שלום קודם כול המון תודה על תגובתך המהירה והכ"כ ברורה. לא ציינתי שהתחלתי טיפולים פסיכולוגים אצל פסיכולוגית מאוד מקצועית בעני שמה שהיא אומרת לי זה בדיוק מה שאתה אומר..תחילה היא רוצה לעבוד על הפחד {החרדות}וברגע שנרגיע את החרדות יהיה לה יותר קל לרדת לשורש הבעיה לטענתה..אני באופן אישי מאוד סומך על הדרך שלה ואני מרגיש שזו הדרך הנכונה עבורי למרות חוסר הסובלנות.בלי קשר חשבתי שברגע שאתחיל לקחת את הציפרלקס החרדות יעלמו,כך לפחות אמרו לי אלו שנוטלים את התרופה אך משום מה זה לא ממש עובר לי.לא ציינתי שבאותה השנה שאימי נפטרה זו אותה השנה שהתחתנתי וזו גם אותה השנה שבני נולד ואוסיף לזה גם את הלחץ המטורף שהיה לי בעבודה והיתי רוצה לשכנע את עצמי עמוק במוח שזו לא בעיה רפואית מה שבחיים שלי לא חשבתי על מחלות קודם לכן. בכול אופן אני מודה לך מאוד על נוסח תגובתך עבורי זה עוד מידע על איך לטפל בשורש הבעיה כדי להרגיע את עניין החרדות. תודה רבה זיו


72.שמעון

היי אני צריך את העזרה שלך אני מתגורר ב חול ו לא מיזמן , היה לי התקף מוזר . חשבתי ש אני עובר התקף לב , אני לא מזמן התחתני ו חייב לעבוד הרבה . העבודה שלי היא דיי הרבה עם סטרס. אני מוכר, ו יש לנו קהל גדול של קונים לא מזמן בעבודה קרה לי ממש מקרה מוזר , הרגשתי לחץ בחזה , לא יכולתי לנשום , ו סחרחורת ממש חזקה , התישבתי ו ביקשתי מחבר לקחת אותי למיון בקושי הגעתי לשם חשבתי אני משתגע, הרופאים בדקו אותי ו אמרו לי ש הכול טוב איתי , הרופא אמר ש הוא מאמין שהיה לי התקף חרדה ו מאז אותו יום אני מרגיש ממש רע לא יכול להתרכז , מרגיש סחרחורת , ו חש לא בטוב , ו לפעמים ההרגשה הזאת שהרגשתי קודם חוזרת שוב של לחץ בחזה ו אי אפשרות לנשום אני ממש לא יודע מה לעשות . אישתי אומרת ש הכול רק בראש שלי ו אני צריך לקחת את אצמי בידיים כי אני היחיד ש עובד , ו אין לנו עוד מקור הכנסה. בבקשה תגיד לי מה יכול לעזור לי אני ממש משתגע כבר תודה רבה להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
73.זיו סופר

שמעון שלום ותודה על פנייתך. מדבריך בהחלט ניתן להרגיש את הלחץ הרב בו אתה נמצא, גם בעבודה וגם בבית. לפעמים, החרדה היא כמו נורת אזהרה ברכב שנדלקת כשהמנוע מתחמם מידי. כדי שהמנוע לא יתחמם צריך לספק לו שמן ומים, צריך לטפל בו באופן תקופתי וגם אז הוא לא יכול לעבוד ולעבוד ללא הפסקה. אני מתרשם שאתה מנוע שעובד ועובד וכבר מזמן חסרים לך "שמן" ו"מים". ממה שאתה מתאר, נשמע ששכחת לדאוג ולטפל בעצמך, שאתה שקוע בעבודה ובלחצים מכף רגל ועד ראש. בטווח הקצר אני מציע שתוריד מעט את הלחץ (אם זה אפשרי) על ידי חלוקת אחריות לאנשים אחרים ומציאת זמן לעצמך כדי לנוח קצת או לעשות משהו כייפי שאתה אוהב לעשות. בטווח הזמן הבינוני, אני מציע שתתרגל באופן קבוע טכניקות להפחתת לחצים כמו נשימות, דמיון מודרך וכד' (אתה יכול להירשם כאן למעלה ולקבל חינם סדרת וידאו-טיפים להתמודד יעילה עם מצבי חרדה). בנוסף לכך, כדי להתמודד בטווח הארוך עם החרדות, אני ממליץ שתפנה לטיפול פסיכותרפיה ממוקד בחרדה. זהו טיפול רגשי שעשוי לסייע לך להבין ולפתור את מהשורש. אפשרות נוספת היא טיפול תרופתי - בעניין זה איני יכול לייעץ לך ועליך לפנות לרופא המשפחה או לפסיכיאטר. ניתן לשלב בין טיפול תרופתי לטיפול פסיכותרפיה והתוצאות הן מאד טובות. בברכה, זיו

74.שמעון

רציתי להגיד לך תודה רבה שוב , המילים שלך ממש הרגיעו אותי ש זה לא ל כל חיי יהיה ככה. ו רציתי לשאול אותך יש לי ממש כעבי ראש ו קשה לי לישון אתה יכול להמליץ לי מה לעשות נ.ב מה ש אתה עושה באמת מעניק ל אנשים תיקווה ו כוח להמשיך להלחם זה מצווה גדולה

75.זיו סופר

תודה על המילים החמות. לעיתים קרובות, לחץ נפשי מלווה בכאבי ראש. כשאנו בלחץ או בחרדה שרירי הכתפיים, השכמות והצוואר נמתחים ונתפסים וכך גם שרירי הקרקפת. הדבר עלול לגרום לכאבי ראש עזים שדומים בתחושתם לכאבי ראש הנגרמים ממיגרנה. במקביל להפחתת הלחץ והמתח ע"י תרגילי הרפיה וטיפול רגשי, מסאג' או טיפול גופני שמתמקד בעיסוי השרירים עשוי בהחלט לעזור.


76.יצחק

!היי זיו בשבועות האחרונים אני לא מצליח להירדם כלל,לפעמים עד הבוקר וכך הולך לעבודה עייף. התחושה בשכיבה היא -חוסר יכולת לנשום זיעה וחום מטורף למרות מזגן קר. יש לציין כי מאז שקניתי מזרן חדש זה קרה. ואגב גם הפסקתי לעשן באותו זמן של הקניה. (אחרי 13 שנה של עישון). אשמח לדעת האם אלו הם סימפטומים של חרדה. תודה והמשך יום נפלא! להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
77.זיו סופר

יצחק שלום, לא הייתי ממהר לקבוע שהסימפטומים שאתה חווה מקורם בחרדה. ייתכן דווקא שהם קשורים לתסמונת הגמילה מהעישון (תוכל למצוא על כך מידע באינטרנט). אני מציע שבשבועות הקרובים תתייחס לסימפטומים כתסמיני גמילה ותתמודד עמם באופן שמומלץ על ידי המומחים לגמילה. במידה ותוך מספר שבועות הסימפטומים לא נחלשים או מתגברים, תפנה אלי שוב ואעשה את מרב המאמצים לסייע לך. בהצלחה, זיו


78.יעל

שלום זיו, אני בשנה האחרונה חווה התקפי חרדה, בהתחלה הייתי בטוחה שיש לי בעיה בנשימה כי הרגשתי שאני נחנקת כל הזמן, הלכתי לטרם ועברתי כל מיני בדיקות, 6 בדיקות של לחץ דם מרופאים שונים כי הם לא האמינו שהלחץ דם והופק של בחורה בגילי (25) יכול להיות גבוה כ"כ, ואז אמרו לי שיש לי התקף חרדה ככל הנראה, כשאני מתבוננת בחיי אחורה אני קולטת שחוויתי זאת פעמים רבות ולא הבנתי, אמנם זה החמיר בשנה האחרונה אך תמיד היה לי חששות שאני משתגעת אחרי מריבות במשפחה, לפעמים אני רק רוצה לצרוח, אני אחת שלוקחת על עצמה את האשמה בכל מה שקורה סביבי לא יודעת אם זה קשור, והכי קשה לי זה שיש לי פחד מאד מאד גדול ממוות (גם מהחיים, אני לא מתקדמת בכלום), היה לי גם פחד מחברה, עדיין יש לי אבל אני מכריה את עצמי להתגבר על זה ולצאת עם חברות וכו' אני יושבת וכותבת לך עכשיו באמצע הלילה עם אור דולק בחדר, אני לא מעיזה לישון ולסגור את האור כי אני מפחדת שאמות, אני יודעת שאני נשמעת חולת נפש או טפשה אבל אני לא, יש לי אפילו מנת משכל גבוהה מהממוצע, יש לי כמה שאלות: 1. האם זה התקפות חרדה או שאני סתם מתפנקת? 2. יכול להיות שזה החמיר כי בזנה האחרונה עשנתי הרה חשיש מריחואנה? בחודשים האחרונים אף התחלתי להשתמש באקסטזי, זה יכול להחמיר אם אמשיך להשתמש? 3. אני תמיד פחדתי מאמא שלי ועכשיו יש לי התקף וזה אחרי מריבה מאד חמורה איתה..זה קשור? גם פעם שעברה הייתה אחרי מריבה חזקה 4. איך יוצאים מזה? אני לא רוצה כדורים פסיפוטיים, לא רוצה להתמכר לזה, ומצד שני שחרור מתחים ופחדים בדרך נפשית ללא כדוים עולה הרבה כסף? תודה רבה רבה וסליחה שגזלתי מזמנך להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
79.זיו סופר

יעל שלום, אנסה לענות על שאלותייך על פי הסדר: (1) האם את מתפנקת? מתוך הדברים שאת כותבת לי לא נשמע שאת מתפנקת אלא סובלת מאד ונראה לי שגם את יודעת את זה. האם אנשים קרובים אלייך (אבא / אמא / משפחה מורחבת) אומרים לך שאת מתפנקת ולכן עולים בך ספקות? (2) סמים, חרדות ומה שביניהם: סמים, גם מריחואנה ובוודאי אקסטזי, מכילים חומרים פסיכואקטיביים (שפועלים על הנפש ומשנים את מצב התודעה). פעמים רבות, הסמים גורמים להקצנה או להגברה של חלקים באישיות שהיו קיימים עוד קודם לכן, כגון חרדות, במקביל לכך שהם מחלישים או מסירים את ההגנות העוזרות לנו לתפקד ביום-יום. אז לשאלתך, האם ייתכן שהחרדות גברו וימשיכו להתגבר בעקבות השימוש בסמים? יש סבירות גבוהה לכך, אפילו גבוהה מאד (שלא לדבר על כך שלעיתים שימוש באקסטה עלול לגרום לשינוי תמידי באישיות ולהתקפים פסיכוטיים). (3) לגבי הקשר עם אמא והפחד ממנה: בהחלט ייתכן שיש קשר בין היחסים שלך עם אמא (וגם עם שאר בני המשפחה הקרובה) לחרדות, לכעסים ולכאבים (שבאים לידי ביטוי ברצון שלך לצרוח). המשפחה היא התבנית בה מתעצבת אישיותנו. ליחסים המשפחתיים ולאווירה המשפחתית ישנה השפעה חזקה על הרגשות שלנו בעבר, בהווה ובעתיד. כפי שאומר השיר "כי האדם עץ השדה", עץ שמקבל את ההשקיה הנכונה והדישון הנכון, העלים יהיו ירוקים ונאים. לעומתו, עץ שקיבל פחות מידי או יותר מידי מים ודישון, חלק מהעלים יהיו צהובים. כך גם אנחנו. (4) איך יוצאים מזה? אני חושב שזו לא השאלה הנכונה. לדעתי, השאלה הנכונה יותר היא "מה אני מוכנה לעשות עבור עצמי ומה אני מוכנה להשקיע בעצמי כדי להפסיק לסבול?". את כותבת שמצד אחד את לא רוצה טיפול תרופתי ומצד שני טיפול נפשי (פסיכותרפיה) עולה הרבה כסף. את צודקת, טיפול עולה כסף אבל האם זו "הוצאה" או "השקעה"? אני כמובן לא יכול ולא רוצה להיכנס לך לכיס, אבל אין פתרונות קסם. כדי לעבור שינוי משמעותי תצטרכי, כנראה, טיפול משמעותי, כלומר תצטרכי להשקיע בעצמך. בהצלחה, זיו


80.שני

זיו שלום! אני כבר כמעט חצי שנה הולכת לפסיכולוגית פעם בשבוע עקב בעיית הסמקה במבוכה, ברוך ה' ותודות לפסיכולוגית זה די עבר לי וגם כשזה קורה אני כבר לא מייחסת לזה כלכך חשיבות וממשיכה הלאה, אך צצה בעיה חדשה והיא שלשולים עשיתי את כל הבדיקות הרפואיות שיצאו תקינות כך שהרופא הגדיר את הבעיה כמעי רגיז. אני מדברת עם הפסיכולוגית המון על הבעיה והייתה תקופה של חודשיים שלמים לשלשולים אבל עכשיו התחלתי לימודים לתואר ראשון והשלשולים חזרו, האם זה מלחץ?למרות שלא הרגשתי לחוצה ואפילו אני נהנת ללכת ללימודים? ואםזה כן מלחץ בשיחות עם הפסיכולוגית אני רק לומדת להשלים עם המצב אבל זה לא עוצר את התופעה האם יש טיפול מומלץ שאינו תרופתי כנגד שלשולים? זה די משפיע על החלטות היום יום שלי וגורם לי להפסיד לימודים לפעמים. תודה להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
81.זיו סופר

שני שלום, כאבי ראש; רעידות; אפטות (פצעים בפה); טיקים; מעיים רגיזים וכד' הינם סימפטומים פסיכוסומטיים (פסיכו - נפש; סומטי - גופני) שכיחים ונפוצים במצבי חרדה. בשנים האחרונות התפרסמו מספר מחקרים ומאמרים על יעילות הטיפול בשיטת EMDR בסימפטומים וכאבים פסיכוסומטיים. גם מניסיוני במהלך השנים, טיפול ממוקד ב- EMDR עשוי להביא הקלה משמעותית בסימפטומים. הטיפול מתמקד הן במקור הרגשי של הסימפטום והן בהשלכות שלהם (כפי שכתבת, השלשולים משפיעים על קבלת ההחלטות שלך). טיפול EMDR יכול לבוא במקביל לטיפול בו את נמצאת כרגע. חג שמח ושנה טובה, זיו


82.משה מ

יש לי קשיים קשים בהירדמות נכון לעכשיו הפסקתי לעבוד עקב לחצים קשים בעבודה הנני בן 60 סובל כ5 שנים מקשיים בשינה עד לפני כשנתיים הייתי מתעורר הרבה בלילה בגלל שאני לוקח תרופות שינה וחרדה שבהמשך אפרט נאלצתי לקחת בלילה שהתעוררתי חצי כדור נוסף של בונדורמין למחרת הרגשתי רע מאוד מנומנם ובלי סבלנות וכך עבדתי כמה שנים נוסף אני סובל מערמונית מוגדלת ואני קם הרבה בלילה מזל שיצאתי לפני תשע שנים לפנסיה מוקדמת ומזה אני חי בנתיים אני לוקח בונדורמין לוריון ושני כדורי אקסל לחרדה הבעיה למען שאני ארדם יותר טוב אני לוקח כדור טיבעי רלקסין לי יש בעיה שקשה לי להרדם אני לא יודע למה אני מסובב את הכרית הרבה פעמים כל פעם שאני מרגיש שחם לי בראש אני מסובב את הכרית דבר שבעבר לא עשיתי זאת כלומר אני לא רגוע אמנם אני לא עצבני מאז שאני לא עובד אבל לא רגוע מה אפשר לעשות אני גם עושה לפעמים הרפיה של שרירים עם הכנסת אויר דרך האף אני מסתכל טלויזיה לפני שינה מרגיש ממצמץ בעינים ואז לוקח תרופות אבל שסוגר את הכל מרגיש שפגה העיפות ואז מסובב את הכרית כפי שציינתי להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
83.זיו סופר

משה שלום, מתוך מה שאתה מתאר נראה שאתה סובל הרבה שנים מרמות חרדה מאד גבוהות ואף מטופל תרופתית. כאשר רמות החרדה כל כך גבוהות, עד אשר הטיפול התרופתי עוזר רק באופן חלקי, רצוי מאד לשלב גם טיפול פסיכותרפי. תרגילי הרפיה ונשימות אולי יועילו במקצת אבל הם לא יביאו להקלה אמתית ולאורך זמן. רק טיפול משולב -תרופתי ושיחתי - לאורך זמן, יביאו להפחתה משמעותית בלחץ ובמתח בהם את שרוי זמן כה רב.


84.ליאור

זיו שלום, מזה כשנתיים אני סובלת מחרדות קשות שמשביתות אותי לעיתים קרובות. יש לציין שלעולם לא ידעתי את מהות החרדה והייתה לי ילדות מעולה תמיד הייתי מאושרת ואופטימית אלא שהתחלתי לפני כשנתיים וחצי לעבוד בעבודה שמההתחלה בה הרגשתי התרגשות לא נורמלית רעידות מהבוס דפיקות לב ותחושת חנק. לפני העבודה הנוכחית לא הייתה לי חרדה עכלל והייתי מסוגלת לעשות הכל מהכל. בחודשים הראשונים הרגשתי ניתוק מהרגליים רק כלומר לא הבנתי איך הן זזות לבד והרגשתי שהן לא חלק מהגוף שלי. כשנכנסתי להריון הרגשתי כבר נתק מכל הגוף ואם אפשט זאת, הכוונה היא שהפנים לא קשורות אלי לא הגוף לא מבינה איך אני רואה איך אני שומעתץ אני יודעת שזה נשמע פסיכי לגמרי אבל מעב רלזה אני אדם רציונאלי ולא איזו פסיכית. עדיין מייעצת לאנשים וחדת הבחנה וכדומה. הייתי בחופשת לידה ועדין הרגשתי זאת אבל פחות ומיד עם חזרתי שוב זה יתגבר בעוצמה שאני מפחדת להתמוטט ברחוב מרב בפחד או להשתגע. אני מרגישה שזה בתודעה שלי ולא יכולה לשכוח ואני ממש מיואשת. זה גורם לי להיות גם בדכאון אבם לא הייתה לי את הבעיה הזו לא הייתי בדכאון. כלומר הכל מתרכז בבעיה אחת ניסיתי המון פסיכולוגים וכלום לא עוזר אני בת 29 נטפלת מעולה בילדה ועל פני השטח לא רואים שאני סובלת. מה עלי לעשות? האם יתכן שמחרדה בעבודה הגעתי למצב הזה? איך ניתן לפתור את אני מיואשת יש לציין שתמיד הייתי עם כוח נפשי ועוצמות ובין רגע הכל קרס בהדרגתיות. בדיקות דם תקינות לחלוטין. נא התייחסותך תודה להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
85.זיו סופר

ליאור שלום ותודה על פנייתך. מתוך דברייך בהחלט אפשר לחוש את המצוקה בה את נמצאת. תגובות פיזיות עוצמתיות לחרדה ידועות מאז ראשיתו של הטיפול הפסיכולוגי. כבר פרויד תיאר מטופלות שדיווחו על הירדמות איברים או תחושות כאילו האיבר הוא לא שלהן. כך שבעניין הזה, שהרגשת ניתוק מהרגליים וחשת שהן לא חלק מהגוף ושהפנים לא קשורות לגוף, את יכולה להיות בטוחה שאת לא פסיכית. אלו תגובות פיזיות הנובעות מחרדה מאד גבוהה. באשר לסיבה או לסיבות מהן את בחרדה - זו סוגיה מורכבת שבד"כ ניתן לתת עליה תשובה תוך כדי טיפול פסיכותרפי המתמקד בחרדות. זו לא "תשובת מחברת" - אם עברת כך וכך אז תרגישי חרדה בעוצה זו וזו. לעיתים קרובות אלו אוסף של דברים, חלקם קטנים ובלתי מודעים וחלקם עוצמתיים וגלויים לעיין. הדיכאון שאת נמצאת מאד מובן לי. הרבה מאד אנשים שסובלים מחרדות נתקפים בדיכאון מן הפן הפשוט ביותר - זה מאד מדכא להיות בחרדה גבוהה לאורך זמן. כדי לפתור חרדות כה עוצמתיות, לרוב יש צורך בשילוב של טיפול תרופתי נוגד חרדה ובמקביל טיפול רגשי.


86.גל

היי, אני בן 15, עוד מעט 16. התחילה אצלי תקופה מוזרה קצת אחרי תחילת החופש של כל מיני מחשבות- רובן מלחיצות, ולפעמים קשה לי להרדם בלילה, ויש לי כאבי בטן שחוזרים על עמצם שני סוגים של כאב בטן שלפעמים זה מופיע לפעמים זה ולפעמים שניהם ביחד. יש לי מחשבות שחוזרות על עצמן כמו למשל שאני הולך להתעוור יום אחד או שאבא שלי הולך למות ולפעמים (בתדירות גבוהה יחסית) אני פשוט חושב לעצמי בין איזה עשר דקות לחצי שעה מה בכלל משמעות ולמה כולם קיימים ועוד שאלות פילוסופיות עמוקות, וגם מחשבה שאני פשוט מתחיל לחשוב שאני משוגע ושיום אחד אני פשוט אמצא את עצמי בבית משוגעים...ולפני כמה דקות, הכל היה רגוע ושקט ויצאתי למרפסת לעשן (אני מעשן קצת פחות משנה וההורים שלי יודעים אבל הם לא מקבלים אתזה והם תמיד מנסים לגרום לי להפסיק) , ופתאום (זה קרה לי פעם ראשונה) הרגשתי כאב ביד שמאל והתחלתי להזיע והייתי בטוח שאני הולך לחטוף התקף לב ואז חיפשתי באינטרנט ומצאתי את האתר הזה ונרגעתי קצת... קצת רקע שאולי יעזור: אני לומד בפנימייה וכל החברים שלי משם וזה די רחוק מהבית שלי. ובעיר שאני גר בה, ניתקתי קשר עם כולם. תמיד קשה לי בחופשים ובסופשים כי אני מרגיש מאד בודד ולא תמיד יש לי את היכולת להפגש עם החברים כי זה רחוק לי. לפעמים אני מרגיש כל כך מתוסכל בבית שאני רב עם ההורים (אני חושב שזה בגלל התסכול שלי) והם לוקחים אתזה קשה ולפעמים אמא שלי קמה באמצע הלילה אחרי מריבות קשות שיש לנו ולוקחת כדורי הרגעה או סתם לא מצליחה להרדם...(אני חושב שבגלל זה יש לי את החרדה על אבא שלי אבל אני לא בטוח לגבי זה...) ואני מוציא עליהם, כביכול, את האגרסיות והדיפרסיות שלי. ויש לי עוד הרבה בעיות עם עצמי כמו איך אני ניראה ושאני שמן ומה ההגדרה שלי וההגדרה המינית שלי וכו'... בקיצור אני לא יודע מה קורה לי...לפעמים אני חושב שכל ההתקפי חרדה (אם זה התקפי חרדה בכלל) קורים בגלל תחושת הבדידות...ואם זאת לא הסיבה אז אולי זה דבר נוסף שהוא קצת יותר כבד והייתי מעדיף לשמור אותו לעצמי כרגע. בקיצור אני ממש אשמח לעזרה... להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
87.זיו סופר

גל שלום, נראה שאתה מתמודד עם קשיים ואתגרים לא פשוטים - הנטייה המינית, הקשר עם החברים, הריחוק מהבית, המריבות עם ההורים, תחושת הבדידות ואולי ישנם דברים נוספים. כל אלו בוודאי יוצרים בלבול, עומס רגשי, מתח ואף חרדה. המחשבות המטרידות בלילה, הדופק וההזעה בהחלט נשמעים כמו תופעות של המתח והחרדה בהן אתה שרוי. אני מניח שבפנימייה ישנו איש מקצוע - עובד/ת סוציאלי/ת, פסיכולוג/ית, יועצת או מדריך/ה שעליו אתה יותר סומך. אני ממליץ לך לפנות למישהו מצוות הפנימייה ולשתף בקשיים ובהתלבטויות. אל תישאר עם הדברים לבד בתוך עצמך. פנה לעזרה. בברכה, זיו


88.

תודה רבה על העזרה...אני אלך להתייעץ! מעריך מאד את עבודתך! תיהיו בריאים. להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
 
 
חרדת קהל
חרדת בריאות
פוביה
הפרעה טורדנית כפייתית
חרדת מבחנים
טראומה
חרדת נהיגה
שם
טלפון
מייל
קוד אימות

   שנה תמונה   
 
up-grade: קופירייטינג | מיתוג ועיצוב האתר Web-Traffic ויביט - בניית אתרים