צריך עדכון פלאש לחצו כאן
 
 


 
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון *
 
 
> מתי הזמן הנכון להגיע לטיפול לאחר אירוע טראומתי

אם חווית אירוע טראומתי או אחד מבני משפחתך וחבריך עבר טראומה יתכן שאתה שואל את עצמך: "האם עליי להגיע לטיפול ומתי הזמן הנכון לכך?"

אני ממליץ לך: אל תרוץ מיד לטיפול
כן, זה מפתיע אנשים רבים. אך ממחקרים שנעשו, כיום ידוע לנו שלאחר טראומה האדם עובר שלבים שונים שניתן למקם אותם על רצף הזמן. לא בכל שלב מתאים להתחיל טיפול. אסביר כאן את השלבים השונים ומה מאפיין אותם, כך שתוכל למקם את עצמך על ציר הזמן ולבדוק האם כדאי לך להגיע עכשיו לטיפול.
 


שלב 1
מספר דקות אחרי הטראומה
ועד 48 שעות

שלב 2
יומיים לאחר הטראומה
עד חודש
שלב 3
חודש והלאה לאחר
הטראומה

שלב 1 - השעות הראשונות לאחר הטראומה
שלב זה נמשך ממספר דקות לאחר האירוע הטראומתי ועד 48 שעות. בשלב זה נעשים תהלכי עיבוד טבעיים לטראומה. לרוב האנשים יש חוסן נפשי המאפשר התאוששות מהירה יחסית לאחר אירוע טראומתי גם ללא התערבות טיפולית. 
בשלב זה מופיעים ביטויי חרדה כמו תחושת פחד, פלאשבקים, קשיי הירדמות ושינה, קופצניות ומתח, קשיים בריכוז ועוד. תסמינים אלו נוטים לחלוף לבד לאחר מספר ימים.

בשלב זה אני ממליץ לך לא לרוץ לטיפול. כדאי שתחכה ותראה האם אתה מצליח להתגבר בכוחות עצמך. במידה ותצליח בכך, תחווה העצמה של תחושת המסוגלות והיכולות שלך.

שלב 2 – יומיים עד חודש לאחר הטראומה
בשלב זה עדיין מופיעים ביטויי החרדה בתדירות ועוצמה משתנים. עכשיו חשוב להיות עם ה"יד על הדופק" ולהרגיש עד כמה התפקוד היומיומי והחיים השגרתיים נפגעו לאחר האירוע הטראומתי. אם אתה נמנע מפעילויות מסוימות, יציאה למקומות מאיימת עליך, אם אתה חש קהות רגשות, תחושת כעס או דיכאון וביטויי החרדה שהזכרתי בשלב הראשון נמשכים ומתעצמים, אל תהסס. החל משבוע לאחר הטראומה זה זמן טוב לפנות לטיפול. ממחקרים עולה שאחד מכל 12 איש מפתח לאחר חשיפה לטראומה קשיים נפשיים וזקוק לטיפול.

שלב 3 – חודש ויותר לאחר הטראומה, זו כבר הפרעה פוסט טראומטית
אם אתה עדיין סובל מביטויי חרדה, מחשבות ורגשות מציפים אותך ולא נותנים לך מנוח, אתה מתוח ועצבני, לא מצליח לישון ומנסה להימנע מהתחושות השליליות – אתה חייב עזרה! זה השלב שהתסמינים הופכים לקבועים, נמשכים, מתעצמים, מערערים אותך וכבר נגרם נזק נפשי המחייב טיפול מקצועי שיסייע לך לצאת מהמצב הזה. ככל שתחכה התסמינים רק ישתרשו עוד יותר וההחלמה תהיה קשה וארוכה יותר. בשלב 3 אני ממליץ לפנות לטיפול באופן מיידי!

תשובה לשאלה "מתי לפנות לטיפול":
החל משבוע לאחר האירוע הטראומתי והלאה כדאי לפנות לטיפול, חודש לאחר הטראומה והלאה אם ממשיכים סימני חרדה חובה לפנות לטיפול באופן מיידי.

איזה סוג טיפול? טיפול לכמה זמן? איזה תועלת הטיפול יכול להביא?
אני מטפל בפסיכותרפיה ממוקדת תוצאות. זהו טיפול קצר ויעיל מאוד. תשובות מפורטות לשאלות אלו ולשאלות אחרות תוכלו לקבל פה באתר האינטרנט שלי, וכמובן בשיחה טלפונית איתי.« חזרה למאמרים

לא קיימות תגובות למאמר זה

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
 
 
חרדת קהל
חרדת בריאות
פוביה
הפרעה טורדנית כפייתית
חרדת מבחנים
טראומה
חרדת נהיגה
שם
טלפון
מייל
קוד אימות

   שנה תמונה   
 
up-grade: קופירייטינג | מיתוג ועיצוב האתר Web-Traffic ויביט - בניית אתרים