צריך עדכון פלאש לחצו כאן
 
 


 
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון *
 
 
> האם ייתכן שאני מפחד להרגיש ולכן סובל מחרדה

פוביה מרגשות - מה זה?

"אנשים הסובלים מפוביה עלולים להיות חרדים ממגוון מאד רחב של גרויים: נהיגה, מקומות פתוחים, מקומות סגורים, בדיקות רפואיות, סיטואציות חברתיות ועוד ועוד. אלו נקראות פוביות חיצוניות. כדי להפחית את עוצמת החרדה, אנשים אלה יאמצו מגוון התנהגויות כדי להימנע מגירויים אלו.

למרבה ההפתעה, ישנם אנשים הנוקטים בדפוסים דומים של הימנעות כדי להימנע ממגוון רחב של רגשות. כפי שאדם הסובל מחרדת קהל יעשה את הכל כדי להימנע מסיטואציות בהן יש קהל, ישנם אנשים שימנעו באופן חרדתי מלהרגיש או מלבטא רגש. אחד יכול להימע מלבטא אבל, השני יכול להימנע מכעס והשלישי ימנע מקרבה.

כמו אלו הסובלים מפוביות חיצוניות, כך גם אלו הסובלים מחרדת רגשות, מאמצים מחשבות, רגשות והתנהגויות המסייעים להם להמנע מאותו רגש שאותו הם אינם רוצים להרגיש.

אחת הדרכים העקריות המשמשות אותנו להימנעות מרגשות קונפליקטואליים, היא השארת אותם רגשות כלא מודעים או מחוץ לטווח המודעות שלנו. למרות זאת, הרגש המודחק ממשיך להשפיע עלינו  בצורה חזקה, גם כאשר הוא לא מודע.

לדגומא, אדם שחרד מלכעוס או להיות אסרטיבי עלול, כהגנה מפני הכעס, להיות אדם מאד שקט, מדוכא, בוכה רבות, להיות אדם מרצה או להיפך, כאשר הוא נדחף לקצה, הוא עלול לאבד שליטה ולנהוג בתוקפנות. עקב החרדה מהרגשות, אותו אדם לא יכול להגיב בצורה אדפטיבית יותר ולהשתמש בכעס ובאסרטיביות כדי להציב גבולות מתאימים." (McCullough, L).

במהלך עבודתי עם מגוון אנשים הסובלים מחרדה, אני נוכח לדעת עד כמה רבים האנשים הסובלים מחרדת רגשות. עד כמה אנו חוששים להרגיש או לבטא את הרגשות האמיתיים שלנו. אני נוכח לראות עד כמה התהליך המהיר שאנשים עוברים והיכולת לבטא מגוון רחב של רגשות מביאה להפחתה ניכרת בחרדה ולגברת איכות החיים. כשאנו מביעים רגשות - אנו חיים.

האם גם אתה חרד מלהרגיש כעס? עצב? קרבה? אינטימיות? שמחה? האם גם את חוששת לאהוב את עצמך? האם גם אתם לא מאמינים שמגיעים לכם דברים טובים? « חזרה למאמרים

תגובות


1.אייל

לא תמיד מפחדים לבטא את הרגשות לפעמים פשוט לא יודעים איך לבטא אותם או לא מצליחים... להגיב

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
2.זיו סופר

איל שלום, אכן, לעתים אדם גדל בסביבה שבה הוא לא למד לבטא בצורה טובה רגש מסוים. אקח דוגמאה קיצונית מעט, רק כדי להבהיר את הכוונה: אדם שגדל בבית שבו הוריו נהגו באלימות זה לא זו או להיפך, ייתכן ולא למד כיצד מבטאים כעס בצורה אסרטיבית ולא אלימה ואז כל פעם שהוא כועס הוא יצעק ואולי יזרוק חפצים. אבל אולי הוא גם למד שקרבה ואינטימיות הן מסוכנות - יש אלימות בקשר קרוב ואינטימי - ואז הוא יפחד מרגשות אלו. ייתכן שהוא ינהג בתוקפנות, בריחוק או באי נעימות כדי למנוע אינטימיות, כדי למנוע רגשות של קרבה. אתן דוגמה נוספת: גבר שלמד מסיבה כזו או אחרת שלבטא עצב באופן מלא (לבכות ואולי אף להתייפח) זה לא לגיטימי ("בכי זה בשביל נשים", "רק חלשים בוכים", "הגברים בוכים בלילה" וכד'), יפתח כל מיני התנהגויות ומחשבות כדי להימנע מלחוות עצב. אין זה אומר שהוא לא ירגיש עצב, אלא הוא ידחיק את הרגש בתוכו ולא ייתן לו ביטוי. הרגש, או האנרגיה הרגשית תתקע בתוכו ולא תאפשר לו להשתחרר. כשאני משתמש במילה לחוות אני בעצם מתכוון לכמה שלבים: להרגיש את הרגש במלואו, לחוש אותו בגוף, להעביר אותו דרך המחשבה ולהוציא אותו החוצה בשליטה, בצורה מבוקרת, המתאימה לסיטואציה ושלא פוגעת בעצמי ובאחרים. פעמים רבות, אנשים אומרים לעצמם ולסביבה שהם לא יודעים לבטא את הרגש, אך למעשה הקושי טמון בקושי לחוות אותו בצורה מלאה. כפי שכתבתי קודם, הביטוי החיצוני של הרגש הוא החוליה האחרונה בשרשרת.

הוספת תגובה

שם:
דוא"ל (לא יפורסם):
תגובה:
 
 
חרדת קהל
חרדת בריאות
פוביה
הפרעה טורדנית כפייתית
חרדת מבחנים
טראומה
חרדת נהיגה
שם
טלפון
מייל
קוד אימות

   שנה תמונה   
 
up-grade: קופירייטינג | מיתוג ועיצוב האתר Web-Traffic ויביט - בניית אתרים