צריך עדכון פלאש לחצו כאן
 
 


 
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון *
 
 
> ברגע אחד החיים התהפכו

כדי לחוות פוסט טראומה לא חייבים להימצא בליבו של אירוע טראומתי כמו לחימה, פיגוע או תאונת דרכים. לעיתים, מספיק להיות עד שמתבונן מהצד על אירוע קשה כדי לחוות רגשות של חרדה וחוסר אונים. זה בדיוק מה שקרה למעיין (חלק מהפרטים שונו כדי למנוע זיהוי).

ברגע אחד, החיים משתנים ב- 180 מעלות
את השירות הלאומי, ביצעה מעיין באחד מבתי החולים בארץ. היא הייתה בעלת ניסיון רב בטיפול בפצועים מכיוון שכבר מספר שנים התנדבה כחובשת במד"א. מעיין הייתה בחורה חייכנית וחברותית ותמיד הייתה במרכז העניינים. כל זה עד לאותו אירוע ששינה את חייה ב- 180 מעלות.

באחד הימים הגיע לבי"ח בחור שנפצע קשה מאד בתאונת דרכים. הוא היה בן גילה של מעיין. היא הייתה עדה מהצד כיצד הרופאים נאבקים על חייו אך כל הניסיונות להצילו לא צלחו והוא נפטר זמן קצר לאחר מכן. מעיין הוצפה ברגשות עזים של חוסר אונים, חרדה וצער, רגשות שלא הייתה רגילה להם.

פוסט טראומה (PTSD)
הפרעה פוסט טראומטית (PTSD - Post Traumatic Stress Disorder) נגרמת כתוצאה מחשיפתו של האדם לאירוע טראומתי ופוגעת באיכות חייו באופן ניכר. ההפרעה כוללת מצבור של תסמינים (סימפטומים):
  • חודרנות של הזיכרונות: זיכרונות פולשניים (flashbacks), חוויה שהאירוע מתרחש שוב ושוב, מצוקה רבה מדברים המזכירים את האירוע, חלומות וסיוטי לילה;
  • הימנעות: ניסיון להימנע ממחשבות, רגשות, מקומות, אנשים ופעילויות הקשורים לאירוע או המזכירים אותו;
  • עוררות יתר:  קשיים בהירדמות ובשינה, רגזנות וכעס, חרדה גבוהה וקושי בריכוז.

אין חשק לצאת מהבית
כשמעיין הגיעה לטיפול היא סבלה מסימפטומים רבים. מבחורה פעילה, חייכנית וחברותית הפכה מעיין למסוגרת, חרדה ועצובה. היא הפסיקה לבלות עם חבריה ולא היה לה כלל חשק לצאת מהבית. היא המשיכה להגיע לביה"ח, כמקודם, אך בתום יום העבודה חזרה הביתה והסתגרה בחדרה. היא הפסיקה את התנדבותה במד"א, דבר שכל כך אהבה לעשות.

במקביל, החלו להופיע המחשבות – תמונות של הפצוע עלו שוב ושוב ואיתן המחשבה הקשה ביותר "איך לא עזרתי לו?!". המחשבות הגיעו גם בלילה ומעיין התקשתה להירדם. היא שכבה שעות במיטתה והמחשבות ובעקבותיהן החרדה הציפו אותה.
מאז האירוע מעיין חשה מאד מתוחה, כמו "קפיץ" – היא הגיבה בעיקר לרעש סירנות אמבולנסים שהזכירו לה מייד את האירוע הטראומתי והחזירו את תחושות החרדה וחוסר האונים.

מעיין נמנעה מלדבר על הטראומה שחוותה ולשתף את הקרובים אליה בקשיים. היו לדבר שתי סיבות: האחת, היא הרגישה שאף אחד לא יוכל להבין אותה. והשנייה, שהדיבור על האירוע יציף אותה בזיכרונות, רגשות חוסר אונים, חרדה וכאב גדול.

טיפול EMDR ממוקד, קצר ויעיל
במהלך השנים פותחו מספר שיטות יעילות לטיפול בטראומה וחרדה וביניהן שיטת ה- EMDR. כיום, השיטה מוכרת ברחבי העולם ונחשבת בין השיטות המובילות והיעילות ביותר לטיפול בפוסט טראומה.
הטיפול במעיין התבצע בשיטת EMDR וארך 12 מפגשים בלבד. בתחילת הטיפול יצרנו למעיין "מקום בטוח", אך עיקר הטיפול עסק בעיבוד הטראומה.

בתחילת תהליך העיבוד, מעיין חשה מצוקה רבה. הטיפול דרש ממנה להתמודד עם התמונות שעלו מהאירוע, עם המחשבות שנבעו ממנו ועם הרגשות הקשים שנלוו אליהן. מעיין לא ויתרה. למרות הקושי היא התמידה בטיפול והתמודדה עם הטראומה. זה השתלם לה. כבר מהמפגש החמישי היא החלה להרגיש הקלה משמעותית במצוקה. ככל שהטיפול התקדם מעיין יכלה להיזכר באירוע ולדבר עליו מבלי לחוש חרדה וחוסר אונים.

משנים את זווית הראיה
ככל שהתהליך הטיפולי התקדם כך השתנתה זווית הראיה של מעיין על עצמה ועל האירוע עצמו. תחושת האשמה הלכה והתפוגגה ומעיין למדה לקבל את העצב הכרוך באובדן חיים.

דבריה מהמפגש השביעי יכולים להעיד על התקדמות הטיפול: "...לפי דעתי, עצב זה סוג של השלמה. אם זה לא הייתה השלמה הייתי מרגישה גם כעס. עצב זה שפשוט עצוב לי אבל בסדר. אני מתחילה להבין שזה נורמאלי להרגיש כך...".

החיים חוזרים למסלולם
הפחתת תחושות החרדה, חוסר האונים והאשמה העצמית הביאה להחזרת החיים למסלולם. מעיין חזרה להיפגש עם חברותיה, הקושי להירדם ונדודי השינה פחתו בצורה משמעותית, והמחשבות על האירוע כמעט נעלמו. בפגישתנו האחרונה, סיפרה מעיין שחזרה להתנדב במד"א.

טיפול ה- EMDR הוא אמנם קצר, אך התוצאות נשמרות לאורך שנים. מאז שמעיין סיימה את הטיפול עברו למעלה משנתיים. מעיין ואני משוחחים בטלפון אחת לחצי שנה וכיום היא אינה חושבת על האירוע כמעט כלל. היא כמובן זוכרת אותו ואת הבחור שנפטר, אך הזיכרון אינו מציף כבעבר. היא הצליחה לשים את האירוע ב"מגרת הזיכרונות הלא נעימים" והיא שולטת מתי לפתוח את המגירה ומתי לסגור אותה.

(המאמר המלא התפרסם באתר המקצועי "פסיכולוגיה עברית" תחת השם "טיפול EMDR במטופלת הסובלת מ- PTSD")


« חזרה למטופלים מספרים
 
 
חרדת קהל
חרדת בריאות
פוביה
הפרעה טורדנית כפייתית
חרדת מבחנים
טראומה
חרדת נהיגה
שם
טלפון
מייל
קוד אימות

   שנה תמונה   
 
up-grade: קופירייטינג | מיתוג ועיצוב האתר Web-Traffic ויביט - בניית אתרים